Arhiiv: november 2010

Euroopa pensionisaaga järgmine vaatus – Prantsusmaa

Nagu Ungarist ja Iirimaast oleks eelmisel nädalal veel vähe olnud, leidis ka Prantsusmaa vajalik olevat oma riigi pensionivaradega midagi ette võtta. Kahjuks seda siis taas kord vähe negatiivses valguses. Nimelt, eelmisel nädalal vastu võetud seaduse kohaselt (Konstitutsioonikohus peab selle veel enne aasta lõppu kinnitama) võetakse aastate eest riikliku pay-as-you-go ehk esimese pensionisamba kasvavate kulude tarbeks loodud reservid mahus 36 miljardit eurot kiiremas korras järkjärgulisse kasutusse.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Kommenteeri

Lõppeva aasta parimad majandustemaatilised raamatud

Juba traditsiooniliselt toob ajaleht Financial Times aasta viimastel kuudel välja erinevate teemavaldkondade lõikes lõppeva aasta parimad raamatud. Sel korral osutusid majandustemaatiliste raamatute puhul kaheteistkümneks väljavalituks alltoodud kirjutised. Kui järgnevast nimekirjast midagi esile tõsta, siis on nendeks Raghuram Rajan'i Fault Lines: How Hidden Fractures Still Threaten the World Economy ja Sheena Iyengar'i The Art of Choosing.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: | Kommenteeri

Bang-bang: Ungari natsionaliseerib erapensionivarad

Hullud ajad nõuavad julgeid ideesid ehk “brave new world” ungari moodi. Teade, millega Ungari valitsus tuli eile avalikkuse ette, on shokeeriv mitte ainult kohalikele elanikele, vaid kindlasti ka laiemale ringile, kes on otseselt või kaudselt seotud erinevate erapensioniplaanidega teistes riikides. Ehk siis taaskord on loodud pretsedent ja sellega ühtlasi kujundatud ka võimalik tulevaste sündmuste trend olukorraks, kui riigi rahakott on ikka tühi mis tühi.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Kommenteeri

Hiina ja Venemaa loobuvad kaubavahetusel dollarist

Selle nädala alul St. Peterburis kohtunud Hiina ja Venemaa peaministrid esinesid kohtumise lõpus avaldusega, mille kohaselt loobutakse vastastikusel kaubavahetusel dollari kasutamisest ning edaspidi saavad arveldusühikuteks riikide endi valuutad. Hiina pankadevahelisel rahaturul juba noteeritakse ja kaubeldakse rublaga, jüaaniga kauplemine algab Venemaal peaminister Putini sõnul peatselt. Hiina on viimastel aastatel Saksamaa ja Hollandi kõrval tõusnud Venemaa üheks suurimaks kaubanduspartneriks. Hinnanguliselt ulatub kahe riigi vaheline kaubavahetuse maht 50 miljardi dollarini ja on aastaga tõusnud ligikaudu 45%. Ülaltoodu on järjekordne samm USA dollari rolli vähenemise suunas rahvusvahelises kaubanduses. Eelmisel aastal sõlmis Hiina dollarist loobumise kokkuleppe näiteks ka Brasiiliaga.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , | Kommenteeri

Nädala graafik: Iirimaa abipaketi maht ja selle finantseerimine

Briti ajaleht The Guardian avaldas ülevaatliku graafiku, millel kajastub Iirimaa riigi- ja pangandussektori abipaketi vajaminev suurus, selle võimalikud finantseerimise allikad ja lisaks ülevaade, milliste riikide pangad omavad suurimaid seoseid Iirimaa pankadega. Tänane Wall Street Journal lahkab Rahvusvahelise Valuutafondi analüüsi, mille kohaselt praegune 750 miljardi euro suurune niinimetatud Euroopa Finantsstabiilsusfond (EFSF) ei pruugi olla piisav, juhul kui järgmisena koputavad abi saamiseks uksele Portugal ja seejärel Hispaania.Samas esines Saksamaa keskpankur Axel Weber eile sõnavõtuga, et vajadusel EFSF-i abiprogrammi vaieldamatult suurendatakse.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , , | Kommenteeri

Pinged Korea poolsaarel

Maailm on juba harjunud sporaadiliste agressiooniintsidentidega 38. paralleeli ümber. Tavaliselt on selliste juhtumite ilmsiks tulek põhjustanud järsud hinnakorrektsioonid finantsturgudel, millele järgneb järk-järguline taastumine. Ka teisipävane Põhja-Korea tulistamine tõi kaasa sarnase reaktsiooni, regiooni ja ka kogu maailma aktsiaturud langesid, Lõuna-Korea valuuta nõrgenes dollari suhtes üle 4 protsendi. David Rothkopf Foreign Policy'st leiab, et majandusraskustes vaevlev Põhja-Korea on teinud oma sõjalistest aktsioonidest suurepärase väljapressimise vahendi.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , | Kommenteeri

Maailma ja Eesti varanduslik jõukus viimased 10 aastat

Viimasel ajal on Eesti meedias taas kord esile kerkinud maailma riikide mitmesuguste pingeridade temaatika, millest tulenevalt on nendega seotud subjektiivne või objektiivne tõde pannud nii mõnegi inimese oma meelt avaldama. Samaaegselt on meil tuleva aasta valimiste ootuses hoogustumas järjekordne ühiskondlik-poliitiline debatt meie tulevikusuundumistest ja ideedest, mille teostamise poole meid kollektiivselt jällegist suunatakse. Ja olgu need ideed või visioonid kuitahes vastuvõetavad, kasutatakse nende ideede müümisel ikka ja jälle igasuguseid argumente ja parameetreid, millest tavainimesel, kuid veel halvem argumenteerijal endalgi, puudub sageli teadmine või ülevaade. Jätka lugemist

 

Rubriigid: Analüüsid | Märksõnad: , , | 1 kommentaar

Iirimaa nõustub abipaketiga

Euroopa Liidu rahandusministrid otsustasid möödunud nädalavahetusel nõuda Iirimaalt pakutud finantsabiga nõustumist. Pühapäeva õhtul Iirimaa valitus seda ka tegi. Paketi detailid loodetakse välja töötada selle kuu lõpuks. Ligikaudu nädal tagasi Iirimaale suundunud Euroopa Komisjoni, Euroopa Keskpanga ja Rahvusvahelise Valuutafondi missioonid töötavad hetkel peamiselt kahel suunal: 1) hindavad Iirimaa pangandussüsteemi riske ja võimalikku finantseerimisvajadust ja 2) töötavad välja eelarvepoliitilisi meetmeid riigi fiskaaltasakaalu saavutamiseks. Meedia hinnangul võib abipekti suurus jääda vahemikku 80-90 miljardit eurot, millele lisanduvad Rootsi ja Suur-Britannia poolt pakutavad bilateraalsed laenud.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: | Kommenteeri

Varaklasside tootlused järgneval 7 aastal – GMO prognoos

Jeremy Granthami varahaldusfirma Grantham Mayo Van Otterloo (GMO) avaldas oma nägemuse järgmise seitsme aasta oodatavate tootluste kohta finantsturgudel. GMO hinnangul jäävad keskmised aastased inflatsiooniga kohandatud reaaltootlused oluliselt all senisele pika-ajalisele keskmisele. USA kvaliteetaktsiatelt ootab Grantham keskmiselt 4,7 protsendilist aastast tõusu võrrelduna senise 6,5% ajaloolise keskmisega. Võlakirjade osas näeb GMO, et üldjuhul ei suuda vastavad tootlused inflatsioonitempoga kaasas käia ehk teisisõnu pakuvad keskmiselt vähem kui 2,5% aastast tootlust.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , , | Kommenteeri

Investorid aktsiate suhtes ülipositiivselt meelestatud – kas indikatsioon korrektsiooniks?

Finantsturgude analüüse pakkuva ettevõtte Investors Intelligence andmetel on positiivne meelestatus ehk sentiment USA aktsiaturgude suhtes tõusnud kõrgeimale tasemele alates 2007. aasta detsembrist. USA finantsnõustajate meelstatust aktsiaturgude suhtes kajastav indikaator tõusis viimastel andmetel selle aasta kõrgeimale tasemele, eelnevalt oli indikaator ligilähedastel tasemetel aprillis vahetult enne mai alul toimunud niinimetatud flash crash'i. Finantssektor pöörab nimetatud sentimendi-indikaatoritele suurt tähelepanu eelkõige seetõttu, et ajalooliselt on indikaatori kõrgtasemed ennustanud suhteliselt hästi saabuvaid turukorrektsioone.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , | Kommenteeri

Finantsinstrumentide tootlused QE2 valguses

Reuters on koostanud ülevaatlikku interaktiivse graafiku erinevate finantsinstrumentide ja varaklasside tootlustest. Valida on võimalik erinevate perioodide vahel: tootlused alates käesoleva aasta algusest, alates Ben Bernanke plaanitava täiendava lõdva rahapoliitika vihjeid sisaldavast kõnest 27. augustil ja alates QE2 teavitamisest 3. novembril.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , , , , | Kommenteeri

Nädala graafik: aktsiate ja kulla hind samasuunalises liikumises

Järjekordne tavatu korrelatsioon kahe varaklassi hindade vahel - nimelt on alates augusti lõpust liikunud samasuunaliselt aktsiate ja kulla hind. Tavapäraselt vaadeldakse kulda investeerimisportfelli kontekstis kui kaitset kõrge inflatsiooni ja võimalike majanduslik-poliitiliste hirmustsenaariumide vastu. Aktsiaid vaadeldakse üldjuhul kui parimat investeeringut kasvava majandusaktiivsusega keskkkonnas. Viimased paar kuud on aktsiate ja kulla hind liikunud käsikäes, koos üles ja koos ka alla. Selline siis ongi lõdva ja ülistimuleeriva rahapoliitika mõju finantsturgudele - seni kehtinud korrapära ja loogika on murtud.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , , , | Kommenteeri

G20 tippkohtumise järel – kuidas edasi?

Eelmisel nädalal toimunud G20 kohtumine Lõuna-Koreas lõppes oodatult ehk teisisõnu - tulemusteta. Kohtumise ametlikust kommünikeest nähtub, et põhjapanevaid otsuseid vastu ei võetud. Samuti jäid välja töötamata konkreetsed meetmed kasvavate pingete leevendamiseks rahvusvaluutade tandril. The New York Times võtab kohtumise tulemused kokku järgmiselt: G20 riikide liidrid leppisid kokku ...
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Analüüsid | Märksõnad: , | Kommenteeri

Kaasaegse finantssüsteemi ebakõlad

Nüüd, kui järjekordne G20 on seljataga ning suured kokkulepped jäetud sõlmimata, tekib tahes tahtmata küsimus – mis, kes ja kuidas edasi. Kui viimase kahe aasta eelnevate kohtumiste suurimaks töövõiduks võib lugeda kokkulepet, et enne konkreetsete sammude astumist vähemalt arutatakse miskeid probleeme, siis täna on kahtlus, et edasi minnakse enem tegude ning alles seejärel seletuste rütmis. See omakorda tähendab aga globaalse majanduspoliitilise koostöö liikumist uude faasi, kus erahuvid võivad hakata domineerima ühishuvide üle ja seda eelkõige riiklikus või regionaalses kontekstis. Ühishuvide kahanemist ja erahuvide kasvu on märgata ka kogu maailma rahapoliitilise arhitektuuriga seonduvalt, kus vana on kadumas, aga uut veel ei ole.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , | Kommenteeri

Riskijuhtimisest ja moodsatest mudelitest

Finantssektoris, nagu ka tavaelus, on läbi aegade olnud oma maaniad ja moevoolud. Kui ikka kogu finantsmaailm kasutab tururiskide hindamiseks Value-at-Risk (VaR) mudelit, siis iga endast lugupidav finantsasutus võtab samuti kasutusele just selle, kõige moekama mudeli. Alates ajast, mil sai ise akadeemilises maailmas kätt proovitud finantsturgude modelleerimisega, olen suhtunud teatud skepsisega kogu mudelite rägastikku, millele tänapäeva finantsmaailm toetub.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Analüüsid | Märksõnad: , , | Kommenteeri

Nädala graafik: tööstustoodangu kasv ja aktsiaturgude tootlus

Tööstustoodangu kasv pöördus arenenud riikides tõusule eelmise aasta keskpaigas. Euroopa piires on tööstustoodangu vähenemine majanduse langusfaasis kui ka nüüdne taastumine kulgenud erinevas tempos. Kõige väiksemat langust kogesid kriisi ajal Suurbritannia ja Skandinaavia, samas kõige kiiremini on uuesti tõusule pööranud Saksamaa ja CE-3 (Poola, Tšehhi, Ungari) majandused. Seekordne nädala graafik vaatleb aktsiaturgude tootluste sõltuvust tööstustoodangu kasvust viimase pooleteise aasta jooksul. Selgub, et kiireima tööstustoodangu kasvuga riikide aktsiaturud on tõesti pakkunud parimat tootlust.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , , | Kommenteeri

Eksootilised börsil kaubeldavad fondid – investorite uued lemmikud

Madalate intressimäärade keskkonnas ja kiireneva inflatsiooni kartuses on investorite uuteks lemmikuteks kujunenud väärismetallide ja arenevate turgudega seotud börsil kaubeldavad fondid (ETF-id). Fondituru statistikat koguva ja analüüsiva ettevõtte Lipper andmetel investeeritakse üha rohkem kitsalt spetsialiseerunud teemafondidesse nagu näiteks Indoneesia aktsiatesse investeeriv ETF, liitiumi kaevandamisega tegelevate ettevõtete aktsiafond, füüsilisse pallaadiumisse investeeriv ETF ja muud taolised fondid. Väärismetallidesse investeerimisel eelistavad palju investorid ETF-e just seetõttu, et erinevalt tavalistest investeerimis- ja hedge fondidest, kes üldjuhul kasutavad väärismetallidesse investeerimisel futuur-tehinguid, omavad paljud ETF-id vastavaid metalle füüsiliselt.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , | Kommenteeri

Kuld: kas hinnaralli jätkub?

Kulla hind on viimastel päevadel teinud korduvalt uusi rekordeid olles tõusnud eilse kauplemispäeva sees 1424 dollarini untsi eest. Palju on arutletud kulda investeerimise fenomeni üle ebakindlatel aegadel nagu näiteks võimaliku valuuta devalveerimise või kõrge inflatsiooni ootuses. Seetõttu ei hakka pikemalt neil teemadel peatuma, pigem olgu siinkohal ära toodud üks kulla hinda puudutav tehniline analüüs ja praeguse tõusutsükli ennustatav kestus ja tipp (vahemik 1480 - 1525 dollarit untsist). Sarnaselt kulla hinnale on viimase nädala jooksul kiire hinnatõusu osaliseks saanud ka hõbeda hind, mis on viimase viie kauplemispäeva jooksul tõusnud ligikaudu 12%.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: | Kommenteeri

Sündis uus Ladina-Ameerika ühisbörs – Mila

Tšiili, Kolumbia ja Peruu börsid ühendasid jõud ja loodi uus Ladina-Ameerika ühisbörs nimega Mila. Mila turukapitalisatsioon on ligikaud 614 miljardit USA dollarit, mis teeb Mila'st Brasiila börsi järel (kapitalisatsioon 1 500 miljardit USD) ja Mehhiko (388 miljardit USD) ees suuruselt regiooni teise börsi. Mila päevakäibeks hinnatakse esialgu ligikaudu 300 miljonit USD ja börsil on noteeritud 563 ettevõtte aktsiad.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: | Kommenteeri

Peak-oil aastaks 2035

Rahvusvahelise Energiaagentuuri poolt täna avaldatud raporti kohaselt ennustatakse maailma naftatoodangu ja pakkumise tipp saavutatavat aastaks 2035, samas kui juba 10 aasta pärast on oodata tavapäraste naftatoodete tootmismahtude maksimumini jõudmist.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: | Kommenteeri

Euroopa Keskpank taas riigivõlakirju ostmas

Peale ligi kuuajalist vaikust sekkus Euroopa Keskpank eelmisel nädalal taas riigivõlakirjade turule. ECB eile avaldatud andmete kohaselt ostis keskpank nädala jooksul turult 711 miljoni euro ulatuses eurotsooni riikide võlakirju. Kuigi puuduvad andmed, mis riigi võlakirju keskpank peamiselt soetas, on turuosalised veendunud, et enamuse ostudest moodustasid Iirimaa riigivõlakirjad.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , | Kommenteeri

Hiina pakub Portugalile abi majanduskriisist väljumiseks

Sel nädalavahetusel peale kolmepäevast visiiti Prantsusmaale väisas Hiina president Hu Jintao ka Portugali. President Jintao ja Portugali peaministri Jose Socratese kohtumisele järgnenud pressikonverentsil jäi kõlama Hiina lubadus "võtta tarvidusele konkreetsed meetmed aitamaks Portugalil toime tulla rahvusvahelise finantskriisiga".
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , | Kommenteeri

Võlakirjaturud oktoobris: arenevate turgude võlakirjad jätkuvalt parimad

Oktoober kujunes võlakirjainvestoritele taas edukaks kuuks. Parimat tootlust näitasid jätkuvalt arenevate riikide ja mitte-investeerimisjärgu (madala krediidikvaliteediga) ettevõtete võlakirjad. Üha olulisemaks on globaalsete intressiinvesteeringute puhul saamas valuutakursside suurest kõikumisest tulenev efekt.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Analüüsid | Märksõnad: , | Kommenteeri

USA töötururaport

USA töötururaporti kohaselt loodi oktoobris 151 tuhat töökohta, mida oli seekord märgatavalt rohkem analüütikute poolt oodatud 60 tuhandest. Üldiselt peetakse USA majanduse tasakaaluolekus vajalikuks igakuiselt 100-125 tuhande töökoha loomist. Sellisel juhul püsib töötuse määr muutumatuna ehk uusi töökohti luuakse enam-vähem samas tempos nagu kasvab töövõimeline elanikkond. Föderaalreservi San Fransisco haru ökonomistid on leidnud, et toomaks USA töötuse määr 2012 aasta juuni kuuks 8% tasemele, on tarvis igakuiselt luua 225-300 tuhat töökohta.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: | Kommenteeri

Nädala graafik: korrelatsioon finantsturgudel

Seekordne nädala graafik kajastab USA aktsiaindeksi S&P 500 ja USA 10-aastase riigivõlakirja tootluse vahelist korrelatsiooni. Kui tavapäraselt liiguvad aktsiate hinnad riigivõlakirjade tootlusega samasuunaliselt, siis USA Föderaalreservi aktiivne sekkumine võlakirjaturule on viinud selle traditsioonilise korrelatiivse seose murdumiseni.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , , , | Kommenteeri

Venemaa reservfond loobub investeerimisest Iirimaa ja Hispaania riigivõlakirjadesse

"Vähendamaks Venemaa Reservfondi võimalikke riske investeerimistegevusest on fondil edaspidi lubatud investeerida järgnevate riikide võlakirjadesse: Austria, Belgia, Suurbritannia, Saksamaa, Kanada, Taani, Luksemburg, Holland, USA, Soome, Prantsusmaa, Rootsi", teatab Venemaa Rahandusministeeriumi kodulehel olev värske käskkiri. Nimekirjast on 26. oktoobri seisuga eemaldatud Iirimaa ja Hispaania riigivõlakirjad.

Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: | Kommenteeri

Kanada blokeerib välisinvesteeringu

Kui viimase aja esimese kategooria globaaluudiste kõrval on tänane uudis Kanada poliitilisest otsusest mitte lubada müüa oma maailma suurimat väetisetootjat PotashCorp´i välisinvestoritele ehk vähem tähtsam, siis oluliseks muutub see teade oma sisulises tähenduses. Alles teist korda alates 1985 aastast kasutas Kanada oma Investeerimisseadust, mille kohaselt peab iga välisinvesteeringust ülevõtmine tooma puhaskasu eelkõige Kanada riigile seoses uute töökohtadega, tootmisega, ekspordiga ja/või investeeringutega.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Kommenteeri

Fed’i istungi tulemused: järgmised 600 miljardit dollarit

USA Föderaalreservi istungil otsustasid keskpankurid suurendada väärtpaberite kokkuostuprogrammi 600 miljardi dollari võrra. Programmi suurendamise ja jätkamise eesmärk on Fed'i sõnul edendada majanduskasvu ja kindlustada inflatsiooni tõus pikemas perspektiivis nn. tasakaalumäärani. 600 miljardit dollarit suunatakse seekord peamiselt pikema tähtajaga USA valitsuse võlakirjade ostuks ja jaguneb võrdselt (75 miljardit dollarit kuus) järgneva 8 kuu peale.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , , | Kommenteeri

Video: valmistudes Föderaalreservi istungiks

Barry White'i stiilis ballad keskpanga poliitikast ja lõdvast rahapoliitikast.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Kommenteeri

Finantsturgude ootused Föderaalreservi istungi eel

Täna ja homme toimub järjekordne USA Föderaalreservi istung. Turuosalised ootavad Bloomberg News'i andmetel ligikaudu 500 miljardi dollari suuruse kvantitatiivse lõdvendamise (QE) paketi väljakuulutamist. Eelmisel nädalal viis oma klientide hulgas sarnase küsitluse läbi ka Citigroup. Kui kolm nädalat tagasi oli Citi klientide ootus kokkuostuprogrammi mediaansuuruse osas 575 miljardit dollarit, siis viimase küsitluse kohaselt oodatakse programmi maht langevat vahemikku 250-500 miljradit dollarit.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: | Kommenteeri

Majandusprofessor hoiatab: Iirimaa IMF-i uksele koputamas

Riigivõlakirjade turu tänane suurim liikuja on Iirimaa. Nädalavahetusel Iiri päevalehes "Independent" ilmunud majandusprofessori Colm McCarthy sõnul on Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) juba sama hästi kui Iirimaa ukse taga. McCarthy hoiatab, et kui vajalikke eelarvekärpeid lähiajal ellu viia ei suudeta, on hiljemalt järgmise aasta veebruariks Iirimaa majanduse ohjad IMF'i kätes.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Märksõnad: , | Kommenteeri

Wall Street’i kuus hirmustsenaariumit

Sel nädalavahetusel peetud Halloween'i-pidustuste valguses küsis CBS MoneyWatch kuuelt investeerimisprofessionaalilt, mis võiksid olla täna aktuaalsed finantsturgude ja majanduse hirmustsenaariumid. Nimetati võimalikku globaalset kaubandussõda, kontrolli alt väljuda võivat inflatsiooni, toorainete järsku hinnatõusu, uute hinnamullide teket ja lõhkemist, inflatsiooni eksportimist Hiina poolt ja uut Wall Street'i paanikat.
Jätka lugemist

 

Rubriigid: Uudised | Kommenteeri