Aktsiad väärtusinvestoritele atraktiivseks muutumas

investing

Vaatamata hiljutisele tugevale aktsiaturgude langusepisoodile, jätkuvalt volatiilsetele turgudele ja lahenduseta võlakriisile kostab üha valjemini väärtusinvestorite (value investors) hääl, mis väidab, et aktsiad on muutumas odava(ma)ks. Nii näiteks on tuntud väärtusinvestor Jeremy Grantham varahaldusfirmast GMO tõstnud märgatavalt oma järgneva 7 aasta oodatavate reaaltootluste prognoose, eelkõige just aktsiate varaklassile.

Kui veel ligikaudu aasta tagasi ootas Grantham, et nii USA kui ka rahvusvaheliste suurettevõtete aktsiate reaaltootlused jäävad üle järgneva seitsme aasta suhteliselt tagasihoidlikuks (1,2-2,8% aastas), siis värskelt avaldatud prognoosi kohaselt võib arenenud turgude suurettevõtete aktsiate hindu ees oodata keskeltläbi 6,1% reaaltootlus aastas. Arenevate turgude aktsiate prognoositavad reaaltootlused on samuti tõusnud, aastataguselt 4,7% tasemelt ligikaudu tasemele 7,2% aastas. Mõnevõrra paremaid tootlusi võrreldes eelmise aasta oktoobri prognoosiga näeb GMO ka USA aktsiatele, kuid tõus on siiski tagasihoidlik. See on igati põhjendatud, sest aastatagusega võrreldes on USA aktsiaturud pea samal tasemel, Euroopa ja arenevate riikide aktsiaturud kauplevad aga keskeltläbi 15-25% madalamatel hinnatasemetel.

Allikas: GMO (nõuab registreerumist)

Võlakirjade pikaajalise tootlusväljavaate osas on GMO aastatagusega võrreldes muutunud veelgi pessimistlikumaks. Eeldades keskmiselt 2,5% aastast tarbijahindade tõusu, ei suuda USA riigivõlakirjad tänastelt tulususe tasemetelt pikaajaliselt positiivset reaaltootlust genereerida. Ka euroala tuumikriikide valitsuste võlakirjad ei ole paremas positsioonis, 10-aastaste võlakirjade tulusus tähtajani on sarnaselt USA riigivõlakirjadega 2% ümber. Ainsana pakuvad GMO hinnangul positiivset reaaltootlust üle järgneva 7 aasta arenevate riikide võlakirjad.

Pikaajalise investeerimishorisondiga investorite jaoks näeb aktsiatesse sisenemiseks soodsa hetke saabumist ka finantsajaloolane ja majandusprofessor Richard Sylla. Sylla ja tema kolleegide uurimuste tulemused viitavad sellele, et USA aktsiaturgude keskmised aastased reaaltootlused arvutatuna üle 10-aastase perioodi liiguvad lainetena. Millal iganes eelkirjeldatud viisil arvutatud keskmine reaaltootlus langeb alla 5%, või veelgi enam – pöördub negatiivseks, on oodata pöördepunkti aktsiaturgudel ja ees ootab positiivsete reaaltootlustega dekaad. Sylla arvutuste kohaselt oleme me täna laine pöördepunktis.

Allikas: WSJ: “A Long-Term Case for Stocks”

Kuigi aktsiaturgude väljavaate osas järgneva aasta-pooleteise jooksul on Sylla skeptiline, hindab ta perioodi 2013-2022 aktsiatele soodsaks. Nimetatud perioodi lõpuks näeb ta keskmiseks aktsiaturgude reaaltootluseks 10% aastas.

Seega on väärtusinvestorid tasapisi hakanud hindama aktsiate hinnatasemeid soodsateks või vähemalt soodsamateks. Alati võib muidugi diskuteerida väärtuse hindamise metoodika, kasutatud sisendite, eelduste jmt üle, kuid selliste pikaajalise investeerimishorisondiga varahaldurite nagu GMO tootlusprognooside tõstmise baasilt võib siiski teha mõned järeldused. Näiteks, et Euroopa puhul on ürpis palju negatiivsust juba aktsiaturgude arengutes väljendunud ja üldise negatiivse meelsuse taaskordsel maad võtmisel võib seekordseks peakannatajaks olla hoopis USA aktsiaturg. Kindlasti ei tasu loota, et järjekordse risk-off episoodi ajal väärtusinvestorid turule astuvad ja hinnalanguse pidurdada suudavavad, kuid mida aeg edasi, seda rohkem ülalkirjeldatud mõtteviis turgu toetama asub.

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>