Aktsiate ajalooline tootlus ja risk krediidireitingute lõikes

risk-return

Võlakirjadega tutvust teinud teavad, et mida kõrgem on võlakirja krediidireiting, seda madalam on keskmine oodatav tulu, ja ka kaasnev risk. Teisisõnu, mitte-investeerimisjärgu võlakirju hindame me kõrgema riskiga investeerimisobjektideks kui investeerimisjärgu võlakirju, mistõttu ootame esimestelt ka kõrgemat tootlust. Tavapäraselt mõõdetaksegi tootlust krediidireitingu tasemete lõikes eelkõige võlakirjade puhul. Eric Falkenstein, kes oli üks krediidireitingu agentuuri Moody’s Investors Service reitingumudeli RiskCalc arendajaid, uuris hoopis kas ja missugune on seos ettevõttele omistatud krediidireitingu ja tema aktsiate tootluse vahel.

Analüüsist ilmneb, et krediidireitingu vahemikes AAA kuni BB oodatud loogika, mille kohaselt kõrgem risk peaks saama kompenseeritud kõrgema tootlusega, peab paika. Reitingute B kuni C puhul aga mitte.

Allikas: Falkenblog

Seega näitasid AAA krediidireitinguga ettevõtete aktsiad (välja arvatud finantssektori ettevõtted) ajavahemikul juunist 1975 kuni juunini 2011 keskmiselt 12,4% aastatootlust (per annum). Nimetatud kategooria aktsiate keskmine volatiilsus oli 17,1% ja beeta 0,78. Madalaima investeerimisjärgu krediidireitinguga ettevõtete aktsiate tootlus oli üle sama perioodi pea 2% parem ja riskinäitajad vaid mõnevõrra kõrgemad (beeta 0,82 ja volatiilsus 17,9%).

Seos murdub krediidireitingu taseme B juures, kus risk (ajalooline aktsiahinna kõikumiste ulatus) kasvab märgatavalt, kuid realiseerunud tootlus enam mitte, pöördudes reitingutaseme C juures isegi negatiivseks. Graafiliselt kujutatuna näeb pilt ettevõtte krediidireitingu taseme ja tema aktsiate ajaloolise tootluse vahel üle viimase 35 aasta välja järgmine (vertikaalteljel logaritmiline skaala).

Allikas:  Falkenblog 

Falkenstein on uurinud ülelkirjeldatud ootuste (kõrgem risk -> kõrgem tootlus) paikapidavust 20 erineva varaklassi/investeerimisstrateegia puhul, täispika uurimuse leiab siit.

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 kommentaari postitusele Aktsiate ajalooline tootlus ja risk krediidireitingute lõikes

  1. Hehee kirjutab:

    Küsimus, mis kohe tekib, on, et ega ometi krediidireitingut omistavad agentuurid aktsia hinda ei vaata? Et n.ö. “ring täis”?

  2. Märten Kress kirjutab:

    Pigem mitte, reitinguagentuurid keskenduvad oma hinnangu andmisel siiski omanikestruktuuri, ärimudeli ja rahavoogude analüüsile. Lisaks veel võimalikud poliitilised, õiguskeskkonna riskid äritegevusele jmt. Siin näiteks Standard & Poor’s reitingu määramise raamistik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>