Ebakindlus turgudel viib järjekordse majanduslanguse episoodini

Bloom cover pilt

USA ja Euroopa riigivõla ümber toimuv on viinud ebakindluse tõusuni nii majanduses üldiselt kui ka finantsturgudel. Viimased on reageerinud järsu langusega aktsiate hindades, mis omakorda on viinud volatiilsuse hüppelisele suurenemisele. Stanfordi Ülikooli professor Nicholas Bloom on analüüsinud ajaloos esinenud sarnaste olukordade mõju järgnevate kuude majanduskasvule ning järeldab, et mõnekuulises perspektiivis ootab maailma majandust ees järsk, kuid õnneks kestuselt lühike langusepisood.

Bloom on võtnud vaatluse alla viimasel viiel dekaadil toimunud 16 majanduslik-poliitilist šokki, mis on viinud aktsiaturgude volatiilsuse hüppelise kasvuni ja hinnanud nende mõju järgnevate kuude majanduskasvule.

Allikas: N. Bloom “The uncertainty shock from the debt disaster will cause a double-dip recession”

Majanduslik-poliitilised šokid viiavad üldistades selleni, et ettevõtete jaoks on tulevikuväljavaated ebakindlad, mistõttu hoitakse tagasi investeeringuid, laienemisplaanide elluviimist ja uute töötajate palkamist. Eraisikud kipuvad majandusliku ebamäärasuse tingimustes edasi lükkama mitmete kestvuskaupade ostmist, mille tulemusena väheneb üldine tarbimine ja suureneb säästmine. Seega on nii ettvõtted kui tarbijad äraootaval seisukohal ja majanduskasv hetkeks justkui peatub.

Bloom’i analüüsist selgub, et ajalooliselt on ülatoodud stsenaariumi lahtirulludes ja aktsiaturgude volatiilsuse hüppelise kasvu järgselt majandusaktiivsust tabanud kiire ja järsk kokkutõmbumine. Majandus on sellise kokkutõmbumise episoodis langenud keskeltläbi 1% võrra ja langus saabub 2-5 kuud peale šoki realiseerumist. Samas on majanduskasvu taastumine kiire ja 9 kuud pärast šoki ilmnemist järgneb juba mõned kvartalid kestev tavapärasest kiirem kasv.

Allikas: N. Bloom “The Impact of Uncertainty Shocks

Ülaltoodust lähtuvalt ennustab Bloom käesoleva aasta lõpukuudeks negatiivseid majandusekasvunumbreid ja kasvu kiiret taastumist 2012. aasta kevadel.

Kasvu, küll mitte negatiivseks muutumist, vaid pigem jätkuvat aeglustumist prognoosib ka Lakshman Achuthan, Economic Cycle Research Institute’i kaasasutaja.

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Üks kommentaar postitusele Ebakindlus turgudel viib järjekordse majanduslanguse episoodini

  1. Kalle R. kirjutab:

    Hea leid!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>