Globaalne rikkus

globaalne rikkus

Globaalne rikkus kasvas aastaga 8% 121,8 triljoni USA dollarini, kirjutab rahvusvaheline konsultatsioonifirma Boston Cosulting Group oma vastavaldatud raportis Global Wealth 2011 – Shaping a New Tomorrow. Rikkuse kasvumäär on võrreldes finantskriisieelse ajaga, mil see kasvas keskmiselt 11% aastas, mõnevõrra langenud. Järgmisteks aastateks ootab konsultatsioonifirma globaalse rikkuse kasvumääraks ligikaudu 6% aastas.

Kõige enam kasvas rikkus aastatagusega võrreldes Aasias (v.a. Jaapan), 17,1%, järgnesid Põhja-Ameerika 10,2% ja Lähis-Ida regioon 8,6% kasvumääradega. Regioonidest ainsana vähenes rikkus Jaapanis, -0,2% võrreldes 2009. a lõpu seisuga. Enamus rikkuse kasvust (59%) tuli 2010. aastal finantsturgude tõusust, ülejäänud kasvu moodustasid suurenenud säästud. Põhja-Ameerikas, kus aktsiainvesteeringute osakaal rahapaigutustes on kõrgeim (44% varadest), moodustas rikkuse kasv finantsturgude tõusu toel kogunisti 81% kogu rikkuse kasvust.

Valdav enamus globaalsest rikkusest (87%) oli majapidamiste omanduses, kelle netovarad on suuremad kui 100 000 USA dollarit. Kuigi miljonäride osakaal kõigist majapidamistest on vaid 0,9%, moodustavad nende omanduses olevad varad ligikaudu 39% kogu globaalsest rikkusest.

Miljonäride arv maailmas kasvas aastaga 12,2% ning 2010. aasta lõpu seisuga oli maailmas ligikaudu 12,5 miljonit majapidamist, kelle varade maht ületas 1 miljoni USA dollari piiri. Arvuliselt kõige rohkem miljonäre elab USA-s (5,22 miljonit), millele järgnevad Jaapan ja Hiina vastavalt 1,53 ja 1,11 miljoni miljonäriga. Esiviisikus on veel Suurbritannia ja Saksamaa 570 ja 400 tuhande miljonäriga.

Allikas: Boston Consulting Group, Global Wealth 2011

Proportsionaalselt kõige rohkem miljonäre rahvastikust on Singapuris (15,5%), Šveitsis (9,9%), Kataris (8,9%), Hongkongis (8,7%) ja Kuveidis (8,5%). Ülirikkaid, kelle varandus ületab 100 miljoni USA dollari piiri, on arvuliselt enim USA-s, Saksamaal ja Saudi Araabias.

On üldteada, et rikkad kasutavad oma vara paigutamisel ja investeerimisel soodsamate maksumääradega piirkondi ehk mitmeid niinimetatud maailma offshore-keskusi. Jätkuvalt on selles edetabelis esikohal Šveits, mida eelistavad eelkõige Euroopa ja Lähis-Ida rikkurid. Samuti kasutatakse rohkelt võimalust investeerida läbi Suurbritanniale kuuluvate Kanalisaartel (Jersey, Guernsey jt) ja Iirimaal registreeritud ettevõtete. Aasia regiooni miljonärid eelistavad selgelt investeerimist läbi Hongkongi ja Singapuri.

Allikas: Boston Consulting Group, Global Wealth 2011

Niinimetatud maksuparadiiside kaudu investeeritud varade maht moodustab samas kogu globaalsest rikkusest vaid napid 6,4%. Erinevalt laialtlevinud arusaamast, kus offshore firmasid kasutatakse eelkõige maksude optimeerimiseks, on Boston Consulting Group analüüsi kohaselt tegelikult peamiseks põhjuseks hoopis turvalisus ja stabiilsus. Teisisõnu otsitakse oma varadele, või vähemalt osale neist, turvalist pelgupaika tingimustes, kus kodumaine poliitiline keskkond on ebastabiilne või on finantsregulatsioonis selgeid puudujääke. Lisaks eelistavad mitmed piiriüleseid investeerimislahendusi kasutavad rikkurid privaatsust ja diskreetsust, mida välispangad neile pakuvad.

Üldiselt on kogu piiriülene pangandus läbimas olulist regulatiivset arengut rohkema avatuse, avalikustamise ja rahvusvahelise koostöö suunas, mis on märagatavalt vähendanud Euroopa ja Põhja-Ameerika rikkurite huvi offshore lahendusete järele. Samas on näha huvi kasvu arenevate riikide miljonäride poolt, kelle puhul finantskeskkonna turvalisus ja stabiilsus mängib jätkuvalt tähtsat rolli. Euroopa pangad/riigid on siinkohal jäämas mõneti kehvemasse konkurentsipositsiooni. Eriti aasta alguses Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas toimunud sündmuste valguses, mille käigus niinimetatud poliitiliselt oluliste inimeste varad Euroopa pankades mõneks ajaks külmutati ning “turvalisuse” komponendi olemasolu vara omanikele muutus küsitavaks.

 

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>