IMF’i finantsstabiilsuse raport: globaalsed riskid mõnevõrra taandunud

GFSR April 2011 cover

Värske Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) poolt koostatava globaalse finantsstabiilsuse raporti kohaselt on globaalsed finantsriskid viimase kuue kuu jooksul mõnevõrra taandunud ja makromajanduslik olukord paranenud. Alanenud on nii krediidiriski, makromajandusliku kui ka arenevate turgude riskikomponendid. Samas turu- ja likviidsusriski mõõtev komponent on poole aasta möödudes jäänud samale tasemele.

Kahe-kiiruseline taastumine, kus arenevad riigid kasvavad kiiresti ja arenenud riigid seni veel tagasihoidliku kasvutempoga, maailma majanduses jätkub. Finantssüsteemi kui terviku likviidsusrisk on jätkuvalt teema, mis IMF’i hinnangul peab jääma majandus- ja rahanduspoliitika kujundajate päevakorda.

Allikas: IMF: Global Financial Stability Report, April 2011

Samas eksisteerivad jätkuvalt ohutsoonid ja kitsaskohad, rõhutab IMF. Järgmiste kuude kõige pakilisem lahendamist vajav küsimus on IMF’i arvates kommertspankade ja riikide rahastamise temaatika. Eriti rõhutab IMF vajadust viia ellu täiendavad kärpekavad USA ja Jaapani valitsustel, kus seni ei ole eelarvedefitsiidi ohjamisega sisuliselt veel tegeletud.

Allikas: IMF: Global Financial Stability Report, April 2011

Ka pangandussektor vajab IMF’i sõnutsi koheseid poliitilisi reforme, kuna lähiaja finantseerimisvajadus on kõrge ja uue (laenu)kapitali kaasamiseks võimalikult soodsatel tingimustel on tarvilik oluliselt suurendada läbipaistvust.

Allikas: IMF: Global Financial Stability Report, April 2011

IMF’i poolt soovitatud poliitiliste reformide ja lahenduste kava on mitmekülgne, alates kapitalinõuete ülevaatamisest kuni nõrgemate pankade ja finantseerimisskeemide restruktureerimiseni.

Allikas: IMF: Global Financial Stability Report, April 2011

Huvitava aspektina oma analüüsis toob IMF välja, et USA rahapoliitilised sammud on tõesti mõjutanud USA majapidamiste netovara väärtust, eelkõige läbi riskantsete varade (aktsiate) hinnatõusu. Samas tähelepanu vääriv on analüüsi tulemus, et ülalnimetatud efekt ilmnes eelkõige kvanitatiivse lõdvendamise esimeses voorus (QE1) ja QE2 mõju riskiisu tõusu ja raha sissevoolu aktsiaturule oli sisuliselt olematu.

Allikas: IMF: Global Financial Stability Report, April 2011

Täismahus raport on allalaetav IMF’i kodulehelt.

Vaata ka videokokkuvõtet avaldatud raporti põhipunktidest:

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>