Investeerimispank Goldman Sachs ennustab majandusmudeli abil Londoni olümpia medaliriike

GS Londoni olümpia medaliennustus_cover

Investeerimispanga Goldman Sachs ökonomistid on oma majandusmudelid pannud tööle ennustamaks Londoni olümpial medaleid võitvaid riike. Panga majanduskasvu skooringmudeli (GES ehk Growth Environment Scores) abil testitakse hüpoteesi, mille kohaselt soodne majanduskasvu keskkond suurendab riigi sportlaste poolt olümpiamängudel võidetavate medalite arvu. Kuigi esmapilgul tundub suhteliselt vähetõenäoline, et majandusnäitajad võiksid kirjeldada olümpiamedalite jaotuvust riigiti, pigem oleks nendeks näitajateks siiski sportlaste võimed, talendikus, motivatsioon jmt, on võimalik teatud sõltuvusi siiski leida, väidavad Goldman Sachsi analüütikud. Peamine sisuline põhjendus selleks on lihtne – kui riik loob sportlastele treenimiseks soodsa keskkonna, on tõenäosus maailmatasemel sportlaste väljakujunemiseks kõrgem.

Eelnimetatud, sportlastele soodsa, keskkonna mõõtmisel kasutavadki panga ökonomistid oma majanduskasvu skooringmudelit. Mudel hõlmab endas nii üldist majandus- kui ka poliitilist keskkonda kirjeldavaid tegureid. Samuti leitakse oluline olevat niinimetatud korraldajamaa efekt, mille kohaselt korraldajariigi medalisaak on tavapärasest märkimisväärselt suurem. Ennustus Londoni olümpiamängude medalite jaotuse kohta on toodud alljärgnevates tabelites. Neist vasakpoolne kajastab kullariikide prognoosi ja parempoolne ennustust kogu medalisaagi kohta.

 

Allikas: Goldman Sachs “The Olympics and Economics 2012″

Prognoosi kohaselt kasvab võidetud kuldmedalite arv võrreldes eelmiste olümpiamängudega enim Suurbritannia puhul, peamiselt just eelkirjeldatud korraldajamaa efekti tõttu. Ka Prantsusmaale, Brasiiliale ja Kanadale ennustab mudel võidetud kuldmetalite arvu kasvu võrreldes Pekingi mängudega.

Eelviidatud uurimuses on analüüsitud ka mitmeid muid olümpiamängudega seonduvaid mõjusid ja vaadeldud olümpiamängude statistikat ökonomisti pilgu läbi. Näiteks tuuakse välja olümpiamängude kinnisvara hindu kergitav mõju. Samuti asjaolu, et olümpiamängude toimumise ajast järgneva 12 kuu jooksul on korraldajariigi aktsiaturud näidanud maailma aktsiaturgudega võrreldes paremat tootlust. Silmapaistvamad arengud olümpiamängude statistikas on naissportlaste osakaalu märkimisväärne tõus (ca 40% Pekingis võrrelduna napi 10% 40-50 aastat tagasi), arenevate riikide osakaalu tõus medaleid võitvate riikide hulgas (tänaseks ca 50% võrrelduna ca 15% 1920-30-ndatel) ja nimetatud riikide domineerimine teatud spordialadel (näiteks on arenevate riikide sportlased viimastel olümpiamängudel võitnud 90% kõigist tõstmises välja antavatest medalitest, 80% poksi medalitest ja ca 70% maadluse ja sportvõimlemise medalitest).

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Üks kommentaar postitusele Investeerimispank Goldman Sachs ennustab majandusmudeli abil Londoni olümpia medaliriike

  1. Roman Migunov kirjutab:

    Tõesti huvitav, et GS’i võime edukalt prognoosida finantsturge on nüüd laienenud ka spordimaastikule. Esinelikuga pandi täpselt kümnesse ja ka riikide medalite arvu on üsna hästi ennustatud. Korraldajamaa efekt töötas nagu õlitatud masinavärk: UK-le ennustati 30 kulda ja 65 medalit kokku. Tegelikult võitis UK 29 kulda ja 65 kokku…rabav. Õigetes kätes matemaatika valemid on võimas relv :)