Investorite meelsuse ja riskitaseme analüüs

marketsentiment baromet

Kuigi määramatust ja riske on tänasel päeval maailmas palju, on enamik aktsiaturge suutnud probleemid kõrvale panna ja keskenduda positiivsetele teguritele. Investeerimise keskkonnas on hetkel ikkagi prevaleerimas paranevad majandustingimused, ettevõtete tugevad kasuminumbrid ja ka keskpankade soodne monetaarpoliitika. Kui märtsi keskel Jaapanit tabanud traagiline katastroof põhjustas palju paanikat ja laiapõhjalist müügilainet pea kõigi varaklasside lõikes, siis nüüdseks on turud taastunud oma fundamentaalse väärtuse juurde ning investeerimismaastikul on end jälle sisse seadnud kindlus – ja mugavustunne. Nüüd kui S&P 500 on mitme aasta tipu lähedal, huvitab turuosalisi, milline on valitsev meelsus, mis võiks tõusu pidurdada ja milline on riskitase. Järgnevas analüüsis pöörangi tähelepanu eelkõige nendele komponentidele.

Riskikartlikkuse mõõtmiseks kasutatakse finantsturgudel volatiilsusindeksit VIX, mis on arvutatud USA aktsiaindeksi S&P 500 indeksioptsioonide hindu kasutades ja väljendab hindade oodatavat kõikumise ulatust lähitulevikus. VIX‘ i väärtus tõusis 31-ni Jaapani katastroofi tagajärjel ja nüüdseks on taandunud jaanuari-veebruari tasemetele. Kui vaadata VIX‘i viimaste aastate liikumist alljärgneval graafikul siis selgub, et pärast 2008. aasta finants turbulentsi on see hirmuindikaator olnud pidevas languses ja moodustanud graafilise mustri, mida tehnilises analüüsis tuntakse langeva kolmnurga (descending triangle) termini alla. Ühel tasandil moodustunud põhjad ja üksteisest järjest madalamal olevad tipud viitavad langustrendi jätkumisele kuni 2011. aasta lõpuni. See ei välista muidugi volatiilsuse suurenemist  antud ajavahemikul, kuid mustri põhjal võiks eeldada, et hirmuindikaatori kõikumine jääb langeva kolmnurga raamidesse. Viimaste aastate kogemuste najal võib öelda ka seda, et iga kord kui VIXi näitaja jõudis vahemikku 15-17, tähendas see aktsiaturgudele riskantsemaid aegu suuremal või vähemal määral.

Graafik 1.  VIX

Üks teine huvitav indikaator finantsturu meelsuse hindamiseks on Credit Suisse’i poolt modelleeritud hirmu baromeeter (the Fear barometer), mis asub graafikul 2. Indikaator hindab kolmekuulist investeerimishorisonti, mille raames müüakse 10% rahast väljas (out-of-the-money) olevaid ostuoptsioone ja saadud vahendid suunatakse rahast väljas olevatesse müügioptsioonidesse. Antud baromeetri ekstreemumpunktid (kõrvalekalded keskmisest) viitavad kas aktsiaturu eufooriale või tugevale hirmule.  Näiteks indikaatori madalpunkt 1997. a. eelnes tehnoloogia buumiga kaasnevale tõustsüklile ja 2008. a. lõpu miinimum oli tehtud vahetult enne suure pullituru algust, mis kestab tänaseni. Samas 2000. aasta keskpaiga miinimum hoiatas suure  langustsükli eest. Sarnane metoodika laieneb ka indikaatori maksimumpunktidele. Indikaatori ajalooline keskmine on keskeltläbi 19 ja suurem nihe sellest võib inditseerida trendimuutust. Seega praegune väärtus 27 viitab turu mõistlikule valuatsioonile, kuid selle püsimine keskmisest kaugemal ei tähenda siiski ostusignaali. Pigem viitab see ettevaatlikkusele. Negatiivne on selle baromeetri puhul  konkreetse signaali tõlgendamise keerukus, kuid sellegipoolest tasub tal silma peal hoida.

Graafik 2.  Credit Suisse Fear Barometer

Vaataks nüüd ka turusentimenti, s.o. pullide ja karude protsentuaalset suhet hindamaks investorite meelsust. Bespoke Invest toob välja, et Investor Intelligence‘i viimase turusentimendi uurimuse kohaselt kahanes karude osakaal 32% võrra kukkudes 23,1%-lt 15,7%-le. Pullide osakaal investorite seas tõusis eelmisel nädalal 5,7% ja saavutas 57,3% taseme. Karude seas on tunda allavandumist ja nende osakaalu langemine 2,5 aasta madalamale tasemele kinnitab seda. Osakaalud on kujutatud järgmisel kahel graafikul.

Graafik 3.  Karude osakaal investorite seas

Allikas: Bespoke Invest

Graafik4. Pullide osakaal

Allikas: Pragmatic Capitalism

Eelneva analüüsi põhjal on lihtne tulema järeldus, et finantsturgude osalised on äärmiselt positiivselt meelestatud ja pullid jätkavad investorite võitmist enda poolele. Selgus, et mitmed trendipööret ennetavad indikaatorid on saavutanud ekstreemseid tasemeid ja see kutsub üles valvsusele. Kuna investorid hoiavad konsensuslikult positiivset investeerimise kurssi, siis vähemalt mingil perioodil lähitulevikus peaks olema aktsiaturu tõus piiratud.

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>