Lihtne test isikliku investeerimisportfelli asjakohasusest

crpic

Inimesena, kelle igapäevatööks on investeeringute juhtimine, on mul välja kujunenud mitmed lihtsad niinimetatud rusikareeglid, mida finantsturgudel toimetades alati meeles hoian. Rakendan neid nii fondide varasid paigutades kui ka isiklikke investeeringuid plaanides. Mõnes mõttes võib neid reegleid tervikuna vaadata kui investeeringute ajakohasuse ja sobivuse koondnimistut. Huvitaval kombel on valdav enamus neist seotud investeeringu tegemise ja turule sisenemisega.

Fondijuhina, kelle töö eesmärk ongi investeeringute juhtimine, teen regulaarselt portfelli investeeringutele niiöelda ringi peale – vaatan kuidas on liikunud hinnad, kas trend on jätkumas või pöördumas, tõusupotentsiaal võrrelduna võimaliku hinnakorrektsiooni sügavusega, üldise investeerimiskaasuse jätkuv kehtimine jms. Isikliku investeerimisportfelli puhul, nagu me kõik hästi teame, tegeleme selliste asjadega hoopis harvem.

Just isikliku investeerimisportfelli juhtimist silmas pidades jäigi silma Carl Richards’i poolt The New York Times’is avaldatud kolumn. Richards soovitab aeg-ajalt oma investeeringute asjakohasust hinnata kasutades järgmist lihtsat testi. Oletame, et ärkad hommikul ja avastad, et keegi on realiseerinud kogu su väärtpaberiportfelli ning oled nüüd oma investeerimisportfelliga 100% rahas. Mida teeksid? Kas ostaksid tagasi need samad väärtpaberid? Kas paigutaksid kogu raha või osa rahast teistmoodi? Kui jah, siis miks sa ei ole seda juba teinud?

Vastus peitub tihtilugu selles, et muutus nõuab tööd ja pingutust. On oluliselt lihtsam olla jätkuvalt investeeritud neisse juba hästi teeninud väärtpaberitesse/fondiosakutesse või  siis loota mõne tugeva hinnalanguse läbi teinud investeeringu puhul turu pöördumist tõusule kui otsida uusi häid investeerimisideid.

Eelkirjeldatud testi eesmärk ei ole ärgitada oma säästusid koheselt ümber paigutama, veel vähem kauplema. Küll aga on oluline aeg-ajalt, eriti tänases kiiresti muutuvas finants- ja majanduskeskkonnas, oma investeeringutele kriitiline pilk heita -  kuhu siiski on mu isiklikud säästud paigutatud ja miks just sinna? Ses osas abistab ülalkirjeldatud mõtteharjutus päris hästi.

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud