Maailma Majandusfoorumi raport: Globaalsed riskid 2011

Global Risks Report

Sel nädalal toimub Davos’is järjekordne Maailma Majandusfoorum (World Economic Forum). Nimetatud kohtumise tarbeks on majandusfoorumi korraldajad taas kord kokku pannud nimistu riskidest, mis käesoleval aastal kõige enam maailma mõjutavad. Riskiraport on koostatud küsitledes ligikaudu 600 eksperti, tippjuhti, poliitikut ja akadeemikut. Käesoleva raporti “Globaalsed riskid 2011″ näol ongi tegu uue Maailma Majandusfoorumi “Riskide tagasiside võrgustiku” nimelise algatuse esimese lõpp-produktiga.

Riskiraport identifitseerib kaks võtmeriski, mis on olulised eelkõige oma kõrge võimaliku esinemise tõenäosuse ja mõju poolest ning samuti keskse rolli tõttu kogu riskivõrgustikus. Nendeks riskideks on majanduslik ebavõrdsus (economic disparity) ja tõrked globaalses koostöös (global governance failures).

Järgnev videoklipp selgitab lühidalt nimetatud võtmeriskide olemust ja seotust teiste kaardistatud riskidega.

Alljärgnevalt on välja toodud kahe nimetatud võtmeriski kujunemist mõjutavad tegurid ja võimalik globaalne mõju riski realiseerumisel. Majanduslikku ebavõrdsust aitavad raporti kohaselt vähendada hariduse kättesaadavuse parandamine, tööturule sisenemise lihtsustamine eelkõige noortele ja vanadele ning sotsiaalse kindlustatuse tagamine. Riski realiseerumisel on peamisteks tulemusteks sotsiaalne killustumine, mis võib viia rahutuste ja kuritegevuse tõusuni, krooniliste haiguste tõusuni elanikkonna seas ja üldise usaldamatuseni valitsuse ja avaliku sektori suunas.

Peamised globaalse koostöö edukust mõjutavad tegurid on erinevused poliitilistes vaadetes, arenevate riikide (majandusliku) mõjuvõimu kasv, globaalsete riskide suurenenud läbipõimumine ja kompleksus. Riski realiseerumisel on tulemuseks eelkõige geopoliitilised konfliktid, globaalse majanduskasvu ja kaubavahetuse vähenemine ja üldine usalduse taandumine.

Lisaks ülaltoodud kahele võtmeriskile identifitseerib raport kolm keskset riskivaldkonda, mille tähtsus sel aastal päevakorrale tõusis. Nendeks on makromajandusliku tasakaalu puudumisest tingitud riskid (macroeconomic imbalances), illegaalne ja varimajandus (illegal economy) ning olmeressursside nappusest tulenevad riskid (water-food-energy nexus).

Olles kaardistanud riskid nende esinemise tõenäosuse ja võimaliku mõju ulatuse alusel, eristuvad selgelt kuus riski, mille puhul esinemise tõenäosus on kõrge ja võimalik mõju suur. Need on eelarvekriis, geopoliitilised konfliktid, kliimamuutus, energiakandjate suur hinnakõikumine, majanduslik ebavõrdsus ja tõrked globaalses koostöös.

Kuidas siis riskidega toime tulla? Alltoodud graafikul on välja toodud nö lihtsustatud riskide juhtimise strateegia. Iga järgmine graafikul kujutatud samm võimaldab riske vähendada – olgu selleks siis esmalt riski teadvustamine ja sihipärane vältimine, riski mõju leevendamiseks ettevõetud sammud, kohanemine või riskide ülekandmine. Kõik nimetatud on viisid ja võimalused, kuidas riskide realiseerumisel nende võimalikku mõju vähendada.

Kokkuvõtteks, Maailma Majandusfoorumi raportist “Globaalsed riskid 2011″ nähtub, et maailm on silmitsi mitmete omavahel tihedalt läbipõimunud riskidega. Raportis jõutakse järelduseni, et tihedam globaalne koostöö ülalkirjeldatud riskide mõju minimiseerimiseks on hädavajalik. Samas peitub just selles üks 21. sajandi paradokse: just need samad tegurid, mille tõttu edaspidine globaalne koostöö on äärmiselt oluline – lahknevad huvid, vastuolulised ajendid, erinevad normid ja väärtused – on ka tegurid, mis muudavad globaalse koostöö saavutamise nõnda raskeks ja komplekseks. Seetõttu ongi mitmed tippkohtumised, Doha ümarlaud globaalse kaubavahetuse teemadel, Kopenhaageni kliimakohtumine ja ka hiljutine G20 riikide tippkohtumine, lõppenud sisuliste tulemusteta ja pigem tekitanud üha rohkem lahknevate huvidega gruppe.

Vaatamata viimastele sisulistele ebaõnnestumistele paneb riskiraport peamised lootused globaalsete riskidega toime tulekuks G20 tippkohtumisele. Arvestades praegu maailmas aset leidvat mõjuvõimu ja jõujoonte ümbermängimist on siiski vähetõenäoline, et järgneva aasta-kahe vältel suudab G20 leida konsensuse ja suunata globaalne areng kõigile osapooltele rahuldustpakkuvale kursile.

Maailma Majandusfoorumi raport “Globaalsed riskid 2011″ on täies mahus kättesaadav siit.

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Üks kommentaar postitusele Maailma Majandusfoorumi raport: Globaalsed riskid 2011

  1. Kitty kirjutab:

    Tänud suurepärase rec’i eest, Märten. :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>