Mustad luiged ja valged varesed ehk riskid versus võimalused

mustluik

Euroopa kultuuriruumis kehtis ligi 1500 aastat üldtuntud tõe metafoorina ütelus “kõik luiged on valged”.  Seda kuni aastani 1697, mil Hollandi maadeavastaja Willem de Vlamingh Austraalia rannikul esmakordselt silmas luikedele sarnanevaid, kuid üleni musta sulestikuga linde. Pärast seda omandas ülalnimetet metafoor varjundi kui miski, mille kohta usuti, et see on võimatu, kuid hiljem siiski osutus tõeseks. Just seetõttu nimetaski endine investeerimispankur ja finantsprofessor Nassim Taleb oma teooria etteennustamatutest sündmustest “musta luige teooriaks” (Black Swan Theory).

Mustad luiged

Taleb’i kohaselt on “mustad luiged” sündmused 1) mis tulevad vaatlejale üllatusena, 2) millel on tähelepanuväärne mõju ja 3) peale mille ilmnemist kategoriseeritakse sündmus tagantjärele tarkusena kui midagi, mida oleks tegelikult saanud ette näha.

Finantsmaailm on alates Taleb’i “The Black Swan” nimelise raamatu ilmumisest olnud nimetatud kontseptsioonist vaimustuses, eriti just riskijuhtimise aspektist lähtudes, ja on püüdnud erinevate stsenaariumianalüüside, stress-testide ning riskimudelite koostamisel arvesse võtta ka neid niinimetatud võimalikke ootamatuid sündmusi. Kuigi Taleb’i käsitluse kohaselt võivad “musta luige” sündmused olla nii positiivse kui ka negatiivse mõjuga, on need finantsmaailmas kujunenud pigem ootamatu riski realiseerumise sünonüümiks.

Valged varesed

Kuidas jääb siis positiivsete ootamatute sündmustega? John Taylor valuutakauplemisteenust ja analüüse pakkuvast ettevõttest FX Concepts kirjutab, et kogu “musta luige” sündmuste ja riskide realiseerumise mõjude vältimise ja minimeerimise taustal jääb varahalduritel viimasel ajal üha vähem ressursse, et keskenduda peamisele – hea tootluse saavutamisele. Teisisõnu on pead tõstnud tendents, kus keskendutakse eelkõige millegi negatiivse vältimisele (“mustad luiged”) mitte aga millegi positiivse saavutamisele (tootlus). Olles liialt riskikartlikud, jäävad meil püüdmata “valged varesed” ehk kasutamata positiivsed finantsturgude poolt pakutavad võimalused, arvab Taylor.

Pealegi, kunagi ei saa vältida kõiki riske ja olles keskendunud ainult riskide vältimisele ning jättes tulu teenimise tahaplaanile, saab investeerimisportfelli tootlus kasvõi mõne üksiku riski realiseerumisel olulise tagasilöögi. Teisalt, kuigi üks “must luik” võib teha palju kahju, aitavad üheksa “valget varest” investeerimisportfelli tootlust siiski tasakaalustada ja pigem tervikuna pakkuda isegi paremat tootlust, väidab Taylor.

Piits või präänik?

Ülalkirjeldatu meenutab paljuski diskussiooni, kumb on laste kasvatamisel parem meetod: piits või präänik? Tegelikult taandub see vastuolu neurolingvistilisest programmeerimisest tuntud metaprogrammi poole-eemale (towards vs away) valdkonda. Niinimetatud poole-metaprogrammiga inimesed keskenduvad eesmärgile ja sellele, mida nad tegema peavad, et eesmärk saavutada. Eemale-metaprogrammiga inimesed aga keskenduvad asjadele, mida nad vältida tahavad ehk neile on pigem selge, mida nad teha ei taha.

Nõustun investeerimisportfelli koostamise aspektist lähtudes suuresti Taylor’iga, paljuski põhjusel, et eelistan eesmärgile keskendumist. Kuigi Taylor’i kirjeldatud lähenemisviis on oma olemuselt veidi oportunistlik, saab ka madala riskiga investeerimisportfelli koostada keskendudes eesmärgile ja “valgetele varestele”. Näiteks kasvõi valida portfelli valdavas osas sellised instrumendid, mis pakuvad stabiilset, kuigi võibolla madalat, tootlust ning ülejäänud osas panustada “valgetele varestele”.

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Üks kommentaar postitusele Mustad luiged ja valged varesed ehk riskid versus võimalused

  1. Kitty kirjutab:

    Aga see ongi inimliku tähelepanu üks peamine ämber, et kui keskenduda ainult sellele, mis võib untsu minna, siis üha rohkem halba näebki ning ei märka enam head ja võimalusi üldse. :D

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>