Piiramatu kasv piiratud maailmas?

agentsmith

Soovin jagada oma avastust, mis ma tegin siin olles. Üritades teid kui liiki klassifitseerida avastasin, et te ei ole tegelikult imetajad. Iga imetaja siin planeedil leiab harmoonia ümbritseva keskkonnaga instinktiivselt, kuid teie, inimesed, mitte. Teie asute mingisse piirkonda ning paljunete ja paljunete kuni kõik loodusressursid on tarbitud ning ainus võimalus ellu jääda on asuda ümber teise kohta. Siin planeedil on hoopis üks teine organism, mis niimoodi käitub. Teate, mis see on? Viirus. Inimesed on viirus, selle planeedi haigus.

-Agent Smith, The Matrix

Roosilisus

“On-line Bakterioloogia Õpikust” saame teada, et suletud süsteemis, nagu on seda näiteks katseklaas, ning meelepärases keskkonnas paljunevad bakterid meelsasti. Peale seda, kui nad on esialgse perioodi jooksul end keskkonnaga “tutvustanud” ning oma funktsioniseerimist sellele optimiseerinud, hakkavad rakud regulaarselt poolituma. Järgneb kasvuprotsess, mille käigus bakterite koloonia suurus hakkab kahekordistuma iga kindla ajaperioodi järel, kasvades eksponentsiaalselt:

Eksponentsiaalne kasv.

Eksponentsiaalse kasvu korral toimub kasv kiirenevalt ning väljendub ülespoole kõverduva üha kiiremalt kasvava graafikuna.

Vaadates seda pilti tulevad meelde muinasjutud ning sõnad “… ja kui nad veel surnud ei ole, siis elavad nad praegugi õnnelikult edasi”. Väga meeldiv, kui see kõik tõepoolest nii ongi! Sest meie praegusaja maailm suuresti sellisel kujul funktsioneeribki. Ikka arenetakse üha suurema majanduskasvu, tarbimise, loodusvarade kasutamise ning kõikvõimalike muude kasvamiste läbi. Isegi raha meie taskutes üha kasvab kuna seda kulub üha rohkem ja rohkem selle ostuvõimet pidevalt kahandava inflatsiooni tingimuses.

Kui nüüd kõik tõepoolest nii roosiline on, miks siis tundub, et miski siiski pole päris õige selle pildi juures? Miks on vaja tervetel riikidel vähendada kulutusi ning tarbimist ning miks nende vähendamiste vastu streigitakse? Miks on olemas, pideva majanduskasvu tingimustes, võlad, mida ei ole võimalik ära maksta? Miks kallinevad aasta-aastalt toiduained, kütus ning muud kaubad?

Võib-olla on siinkohal õige hetk bakterioloogiaõpiku poole tagasi pöörduda ning inim-maailmale läbi bioloogiateaduse prillide vaadata? Võtame ette peatüki “Bakterikolooniate paljunemine” kolmanda lehekülje.

Vähem roosilisust

Mis me oma raamatust nüüd loeme, on pisut vähem rõõmustav. Tuleb välja, et suletud süsteemis, milles ressursid lõppude-lõpuks ammenduvad, ei ole võimalik lõpmatu kasv. Ning, tegelikult, kas pole see mitte iseenesest mõistetav? Katseklaas on siiski vaid katseklaas, mitte aga lõpmatult paisuv õhupall! Vakantne kinnisvara antud katseklaasis saab ju lõpuks otsa!

Ning olles sellisest piirangust nüüd teadlikud, muutub meie “… ja kui nad veel surnud ei ole, siis elavad nad praegugi õnnelikult edasi” pilt märksa teistsuguseks:

Eksponentsiaalne kasv.

Ajas kiirenev kasv, statsionaarne periood ehk paigalseis ning ajas kiirenev langus.

Tuleb välja, et peale algset kasvuperioodi jõuab kätte statsionaarne periood ehk paigalseis mille vältel kiirenevalt kasvava protsessi piirid ilmnevad. Mis sellele järgneb, on surmaperiood. See on algse kasvuperioodi täielik vastand, kuna ka see on ajas üha kiirenev. Lugu on nii, et kui “normaalse” definitsiooniks on kujunenud pidevalt kiirenev kasv ning kui kasvuprotsesse ei ole võimalik kuidagi peatada ehk “ümber õppida”, siis hakkab bakterite koloonia järsult vähenema, välja surema, kui edasine kasv ei ole enam võimalik. Seejuures on ka väljasuremise faas ajas üha kiirenev täpselt nii, nagu olid lood kasvuperioodiga.

Mõtteid

Oluline järeldus kõigest eelnevast on tegelikult väga lihtne – kui olemasolevad ressursid on piiratud, ära ela sõltuvalt kiirenevalt kasvavatest protsessidest, kuna see ei ole jätkusuutlik! Et ajas üha kiirenev kasv saaks lõpmatult jätkuda, on vaja kindlustada ressursside piiramatus. Seni kuni piiramatud ressursid pole kindlustatud, tulebki elada jätkusuutlikult.

 

Rubriigid: Analüüsid. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>