Riskifondide mullused tootlused. Mida toob 2011 aasta?

hedgefunds

2010. aasta lõppes tugeval positiivsel noodil ja võimaluste ampluaa rahakasvatamiseks oli investoritel lai. Kuid kaugeltki mitte kõik varahaldusasutused ei suutnud teenida kasumit ja suure volatiilsuse tõttu ei olnud möödunud aasta soodsaim paljude fondide jaoks. Antud artiklis võetakse vaatluse alla mulluse aasta parimat tootlust näidanud riskifondide (hedge funds)* juhtide edutegurid, nende väljavaated ning portfellide restruktureerimist 2011. aastaks. Ülevaade on koostatud kahe artikli põhjal, mis asuvad siin ja siin.

Brian Barish’ i juhitud Cambiar Aggressvie Value fond, mille tootluseks kujunes 39% (nov. lõpu seisuga), kasutas ära Mehhiko lahe naftalekkest tulenevat paanikat energeetikasektoris ja võttis positsioonid ettevõtetes, mis olid tema arvates turu poolt alahinnatud. Barish usub, et Aasia nõudlus energia järele jääb ka edaspidi kasvama ja nafta hind 90 USD juures ei ole kindlasti tipp, kuna viimasel ajal lihtsalt ei avastata uusi naftamaardlaid. Rääkides 2011. aastast, ei jäta ta mainimata krediidimulli ja üleliigsete mahtude pidurdavat mõju USA majandusele, kuid üldiselt on positiivselt meelestatud, ennustades, et majanduse taastumise tugevus ületab turuosaliste keskmist prognoosi.

Tugeva pullina läheb uuele aastale vastu ka Parnassus Small Cap’i fondijuht Jerome Dodson, kelle fond näitas 37%-st kasvu 2010.a. Dodson’i optimistlikkus USA majanduse suhtes baseerub peamiselt eeldustel, et tööpuudus väheneb märgatavalt käesoleval aastal ja kinnisvara sektoris leiab aset uute elamute ehitamise laine. Enda teesi ja investeerimisstrateegiate õigsuse kinnitamiseks tahab Dodson näha 200 000 ringis uute töökohtade loomist igakuiselt ilmuvas töötururaportis (Non-Farm payrolls). Ta on veendunud, et USA avatud ühiskond, ettevõtjate rohkus ja soodne seadusandlus panustavadki majanduse tugevusse ning on äritegemiseks suurepärane koht.

USA eduloosse usub ka paremuselt kolmandal kohal asuva riskifondi juht Doug Rao, kelle eelmise aasta investeeringute tulususes mängisid olulist rolli arenevad turud. Rao usub USA majanduse konstruktiivsesse taastumisse ja ei näe topeltpõhja (double dip) võimalikkust 2011.a. Rao riskifond suurendab seega USA aktsiate osakaalu arenevate turgude positsioonide vähendamise arvel. Suureks ohuks, mis kaasneb arenevate turgudega, on toimetulek inflatsiooniga. Paljude komponentide koosmõjul, kuhu kuulub ka kvantitatiivsete meetodite rakendamine, on toorainete hindade tõus tekitanud inflatsioonilist survet arenevate turgude regioonis. On väga tõenäoline, et just 2011.a. tuleb BRIC riikidel näha vaeva inflatsiooni kontrolli alla saamisega ja selline keskkond ei ole aktsiainvesteeringute seisukohalt atraktiivne.

Parimate riskifondide juhtide seas ei ole just palju pessimismi ja kõik kolm on seadnud kõrged ootused finantsturgude suhtes 2011. aastaks. Üks põhjusi, miks fondijuhid on alanud aastaks positiivselt häälestatud, on tugev raha väljavoolu trend aktsiafondidest viimase kuue kuu jooksul. Doug Rao panustabki sellele, et intressiinstrumentidesse liikunud investeeringud hakkavad otsima suuremat tootlust ning liiguvad sel aastal taas aktsiaturgudele.

Alljärgnev tabel annab ülevaate kolme riskifondi põhi strateegiatest ja investeeringute allokatsioonist.

Nii kolme parima kui ka mõnede teiste nimekate fondihaldurite aastased tootlused on välja toodud graafikul 1. Olgu siis võrdluseks toodud ka teiste turgude 2010 aasta tootlused, futuuride lepingute tulususte baasil (Graafik 2).

Graafik 1. Riskifondide tootlus 2010. a. detsembri alguse seisuga

Graafik 2. Eri alusvarade futuuride tootlus 2010.a. detsembri alguse seisuga

Allikas: http://www.finviz.com

Kusjuures väärib mainimist fakt, et MSCI World aktsiaindeksi tootlus oli 2010. a. 13,3% ja MSCI Emerging Markets aktsiaindeksi tootlus oli 19%. Graafikutelt loeb välja, et vaid vähesed riskifondid suutsid outperform’ ida üldindekseid, suurem enamus jäi oma tootluselt võrdlusindeksitele alla. Ilmselgelt oleksid paljud riskifondide juhid soovinud piiluda taolisi graafikuid 2010. aasta alguses.

*Riskifond (hedge fund) – fonditüüp, mille puhul portfelli valitsetakse agressiivse strateegia abil, kasutades näiteks finantsvõimendust, lühikeseks müüki või positsioonide võtmist tuletisinstrumentides eesmärgiga teenida kõrget tootlust.

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>