S&P 500 ettevõtete neljanda kvartali tulemuste kokkuvõte

financial-graph

Tänaseks on selge, et S&P 500 indeksi ettevõtete neljanda kvartali tulemused osutusid oodatust tugevamaks ja olid ka turu tugevuse alustalaks kuni veebruari lõpuni.  Analüütikute prognoosid 4. kvartali tulemuste kohta olid tagasihoidlikud ja jätsid ettevõtetele palju üllatusruumi nagu selgus ka minu jaanuarikuises tulemuste vaheanalüüsis. Võtmenäitajad viimasest tulemuste hooajast:

1)  349 ettevõtet 490-st ehk 71% üllatasid oodatust parema kasumiga aktsia kohta (EPS – earnings per share)

2)  66% ettevõtetest on ületanud müügitulude prognoose

3) ettevõtete keskmine kasumikasv oli ca 36% ja müügitulu kasv oli 8% võrreldes eelneva kvartaliga ning vastavalt 43% ja 9% aastases võrdluses.

Analüütikute madalate ootuste ja ettevõtete tegelike tulemuste vahekorda kirjeldab üllatusjaotuse graafik (Surprise Distribution), mida kajastab alljärgnev tabel. Üllatusjaotuse graafiku kohaselt oli 349 ettevõttel 490-st oodatust parem EPS-i näitaja ja vaid neljandikul tuli see oodatust halvem. Neljanda kvartali tulemuste üllatusjaotuse ja ka kasvujaotuse graafikud (Growth Distribution)  sarnanevad  normaaljaotusega, mille korral esinevad kõige sagedamini ettevõtete üllatus-, kasvumäärad vahemikus  “-10% -  +30%” ning kõrvalekaldeid keskmistest väärtustest on vähe.

Tabelist loeme välja, et parima EPS-i kasvuga sektorid olid nafta/energia, finants ja telekommunikatsioonid ning üllatusmäära koha pealt olid silmapaistvaimad tehnoloogia, energia ja materjalide sektor. Kõige nõrgema kasvu – ja üllatusmäära esindaja on tarbekaupade sektor (n. autod, toiduained,  majapidamistarbed), mis langes tootmise sisendhindade kasvu ohvriks ja  mille kasumimarginaalid said kõige rohkem kahjustada. Teised mahajääjad olid kommunaal- ja tervishoiusektor.

Oodatust paremaid tulemusi näidanud ettevõtete protsentuaalne osakaal oli 4. kvartalis suur ja ületas eelmise kvartali näitajat, kuid ajalooliselt siiski mitte erakordselt tugev ning tuues võrdluseks pikem vaatlusperiood, avaneb järgmine pilt.

Nagu graafikult nähtub, saavutas oodatust paremate tulemuste osakaal põhja 2008. a. neljandas kvartalis ja sellest ajast peale on püsinud 65% juures. Selle näitaja põhi juhtub olema ajaliselt vahetult enne S&P 500 indeksi põhja 2009.a. märtsis  ja suure kahe aasta pikkuse pullituru tsükli eel. Ettevõtete kasuminumbrid ja nende võrdlus turuosaliste ootustega on ilmselgelt üks juhtivamaid jõude aktsiaturgudel. Seda ilmestab efektselt graafik 1. Graafikul on näha, et V-kujuline taastumine aktsiaturul ajavahemikus 2008 – 2011  on korrelatsioonis S&P 500 ettevõtte EPS-i taastumisega. Mudeli kirjeldatuse tase on hea – R2=0,88; ehk teisisõnu S&P 500  indeksi ettevõtete kasuminumbrite (EPS) poolt on kirjeldatud 88%  S&P 500 indeksi hinnaliikumisest. Antud arutluskäigule tahaks lisada veel seda, et 2008.a. valitseva ülimalt negatiivse meelestatuse ja majanduse sünge tuleviku väljavaate taustal, olid ettevaatavad kasumiprojektsioonid turuosaliste seas äärmiselt madalad. Tagasihoidlikud ootused tulemuste paranemise suhtes prevaleerisid ka 2010. a. ja nii tõusiski S&P 500 indeks kahe aastaga 100% negatiivse sentimendi taustal.

Graafik 1.

chart of the day, s&p 500, eps, march 2011

Allikas: Business Insider

Juba mõne nädala pärast on käes 2011. aasta I kvartali tulemuste hooaeg ja analüütikud ootavad paremaid tulemusi kui 2010.a. Järgnev graafik kujutab ettevõtete kasumite kasvu kvartalite lõikes võrreldes eelneva aasta vastavate näitajatega.  2011. a. I kvartali S&P 500 indeksi hinnangulised kasuminumbrid peaks ületama eelmise aasta I kvartali numbreid 12% võrra. Eriti tugevat kasumikasvu oodatakse selle aasta teises pooles. Keset geopoliitiliselt ebastabiilset, inflatsioonilist ja looduskatastroofide rohket keskkonda on oodata tulemuste hooaegu, mis on täis üllatusi ja põnevust.

Graafik 2.

Allikas: Bespoke Investment Group

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Üks kommentaar postitusele S&P 500 ettevõtete neljanda kvartali tulemuste kokkuvõte

  1. Sonny kirjutab:

    Beat rate‘i graafikul on protsendimäär pidevalt üle 50. Ilmselt ollakse siis üsna konservatiivselt meelestatud? Õige kah.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>