Väärtusinvestor Grantham’i riskistsenaarium aktsiaturgudele

aktsiaturgude riskistsenaarium

Euroopa võlakriis, võimalik järjekordne majanduslangus tööstusriikides, Hiina majanduse aeglustumine, pangandussektori keeruline olukord – see on vaid valik viimase poole aasta jooksul finantsturge mõjutanud uudistest. Vaatamata nõnda mõjukatale negatiivsetele arengutele on USA aktsiaturgude liikumist kajastav S&P 500 indeks sel aastal siiski kerges plussis. Väärtusinvestor Jeremy Grantham’il on oma viimases kvartalikirjas välja pakkuda sellele lihtne selgitus. Nimelt aitavad Grantham’i hinnangul aktsiaturge ülespoole vedada peamiselt kaks tegurit: arengud kasumimarginaalides ja inflatsioonis.

Ettevõtete kasumimarginaalid on vaatamata võlakriisile, aeglustuvale majandusaktiivsusele ja üldiselt madalale tarbijate kindlustundenäitajatele üllatuslikult kõrged, võib isegi öelda, et rekordiliselt kõrged. Inflatsioon, samal ajal, on olnud madal. Seetõttu järeldab Grantham, et eelnimetatud teguritest lähtudes võiks aktsiaindeks S&P 500 kaubelda tänastest tasemetest vähemalt 20% kõrgemal. Seda väidab tuntud väärtusinvestor suuresti investorite käitumuslikel aspektidel baseeruvale mudelile (behavioral model) toetudes. Väärtusinvestoritele rohkem omase, ettevõtete tulevasi rahavooge ja kasvuootusi arvestava lähenemise kohaselt peab Grantham S&P 500 puhul õiglaseks väärtuseks indeksi vahemikku 975-1000, mis on ligikaudu 20% praegusest tasemest madalamal. Kuni me ei koge märgatavat langust ettevõtete kasumimarginaalides, ei ole oodata ka kõnealuse aktsiaindeksi langust õiglase väärtuse lähistele, arvab ta.

Teisalt sunnib praegu kogetav lahknevus – ettevõtete rekordkõrged kasumimarginaalid ja samas jätkuvalt kõrge tööpuudus – küsima eneselt, kui kaua selline vastuolu saab eksisteerida ning missugune on aktsiaturgude reaktsioon kui kasumimarginaalid tagasi oma tavapärastele tasemetele langevad? Juhul kui kasumimarginaalide langustendentsi alguseks ei ole hirmud järjekordse majanduslanguse episoodi, Hiina aeglustumise ja Euroopa võlakriisi ümber taandunud, või veel hullem, mõni neist on hoopis realiseerumas, läheb käiku stsenaarium, mida Grantham nimetab “No Market for Young Men”.

Nimetatud stsenaariumi kirjeldab Grantham kui stimuleeriva rahapoliitika ajastu lõppu ja aktsiahindade mulli lõhkemist. Finantsajalugu uurinud teavad, et kõigi mineviku hinnamullide lõhkemisel on vastavate finantsinstrumentide hinnad langenud järsult allapoole oma keskmist ajaloolist kasvumäära (trendijoont) ning püsinud seal aastaid. Viimase 20 aasta ülimalt stimuleeriv ja majandustsükleid tasandada püüdnud rahapoliitika on tekitanud olukorra, kus aktsiaturud on olnud väärtusinvestorite mõistes kallid ja ettevõtete kasumimarginaalid on püsinud ebaloomulikult kõrgena. Grantham’i arvates on nüüd aeg küps pöördumaks tagasi tavapäraste, Greenspan’i ja Bernanke eelsete aastate, hinnamullide lõhkemise dünaamika juurde, mil mulli lõhkedes võtab hindadel oma senise trendi saavutamine aega keskmiselt 14 aastat. Erinevalt viimasest majanduslangusepisoodist, mil 2008. aasta järsule majanduslangusele järgnes kiire kasvu taastumine 2009-2010. aastal, näeb Grantham võimalust, et seekordsele langusele tõus niipea ei järgne. Iga kord kui turuosalised tunnetavad, et langus on läbi ja saabuma peaks tõusulaine, tabab neid pettumus. Langusele järgneb vaid leevenduse faas, uut tõusu ja taastumist ei tule. See omakorda lööb tugevalt kindlustunde indikaatoreid ja majandus ning finantsturud võtavad uuesti suuna allapoole.

GMO on eelkirjeldatud stsenaariumi ja eelmise sajandi 10 suurema hinnamulli lõhkemise dünaamika baasilt koostanud ettevaatava hinnagraafiku aktsiaindeksile S&P 500. Pilt ei ole kuigi positiivne ja näeb välja järgmine.

Allikas: GMO

Seega ootab eelkirjeldatud riskistsenaariumi puhul aktsiaturge järgmise aasta-pooleteise jooksul ees pea 35% langus, millele järgneb 5-6 aastat kestev ca 15% hinnavahemikus liikuv turg.

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud