Viimase aastakümne kõrgeim tootlus madala riskitasemega – kuld

Gold bullions

Investeerimismaailma aktiivsed osalised teavad juba, et kolmapäeval otsustas USA Föderaalreserv, eesotsas Ben Bernankega,  hoida baasintressimäärasid rekordmadalatel tasemetel vähemalt 2014 aasta lõpuni. Samuti kinnitas FED oma valmidust rakendamaks täiendavaid kvantitatiivseid meetmeid, kui majandusaktiivsus peaks veelgi aeglustuma ja finantsturud lisa likviidsust vajama. Sellisele sõnumile reageerisid riskivarad väga positiivselt, eriliselt suurt plussi näitasid tööstus- ja väärismetallid, kus suurt sära pakkus investoritele kuld. Kollane väärismetall on aasta algusest tõusnud ligi 10% ja käimasolev hinnaralli on nüüd viimase sajandi pikim.

Goldman Sachs’i kohaselt on kuld pakkunud viimase viie aasta jooksul parimat tootlust kõigi toorainete lõikes lähtudes riskiga (ehk volatiilsusega) kohandatud tootlusest ning peaks investeerimispanga arvates jätkama tõusutrendi suhteliselt madala riski juures ka edaspidi. Goldman’i optimistlikke prognoose ei kõiguta ka kulla 11 aastat kestnud pulliturg ja jäädakse kindlaks oma teesile, et monetaarne leevendamine Hiina poolt, Euroopa ja USA toetav poliitika aitavad kullal hoida väärtuse säilitamise staatust. Järgeva 12 kuu jooksul peaks kuld GS’i analüütikute ootuste kohaselt saavutama hinnisihi 1940 dollarit untsist ja Morgan Stanley prognoosiks on 2175 dollarit 2013. a. Pullide leeri poolele hoiduvad ka mitmed teised suured varahaldurid ja investeerimismajad, näiteks Unicredit. Selle panga üks edukamaid analüütikuid väärismetallide sektoris Jochen Hitzfeld väidab, et olemasolevate andmete baasil on kuld endiselt väga ebapopulaarne investeering investeerimiskommuunis. Ka miljardärist suurinvestor George Soros, kes eelmise aasta esimeses kvartalis müüs 99% oma kullainvesteeringust, on taas reinvesteerinud oma vahendid börsil kaubeldavasse fondi SPDR Gold Trust ja muutunud taas postiivseks kulla pikaajalise väljavaate suhtes.

Isiklikult arvan, et arvestades kaasaegset poliit-majanduslikku maastikku, pingeid Lähis-Idas, arenud riikide võlaprobleeme ja üldiseid keskpankade monetaarseid strateegiaid, peaks kullal olema kindel koht investeerimisportfellis ainuüksi metalli madala riskitaseme tõttu ning tema vara väärtuse säilitamise rollis ei luba ajalugu eriti kahelda. Siiski peab meeles pidama, et kullast on saanud peavoolu alternatiivne investeering ning lisaks väärtuse säilitamisele, kajastavad kullafutuuride trendid ka investorite rahavoogude liikumist. Mis lühidalt tähendab seda, et kullahind ei ole immuunne finantsturgude volatiilsuse suhtes ja “risk off” reziimide ilmnemisel satub tugeva müügisurve alla ka see tooraine nii nagu teisedki riskivarad. Hetkel ei ole mul konkreetset ülevaadet sellest, kuidas näevad Morgan Stanley ja Goldman Sachs kullahindade teekonda 2000 dollari tasemele, kuid arvan, et see tee ei saa olema väga sujuv ning pigem on kõikumismäär märgatavalt ulatuslikum kui enamiku turuosaliste praegused ootused.

Tehniline pilt on kullahinnal hetkel positiivne. Kullal on õnnestunud tõusta üle 200 päeva libiseva keskmise (kollane joon) ning samuti on stabiilset toetustaset pakkunud kolme aasta trendijoon. Ebatavaliseks nähtuseks kulla kogu 11-aastase pullituru vältel on fakt, et kõik aset leidnud allakorrektsioonid on jäänud 30% juurde.  Ei ole välistatud, et järgmine potentsiaalne korrigeerimislaine võib ületada 30% piiri ja isegi kui kuld peaks kauplema 1200-1300 (untsist) dollari tasemel, ei oleks kulla pikaajaline tõusutrend kahjustatud.

 

Rubriigid: Analüüsid, märksõnad: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

4 kommentaari postitusele Viimase aastakümne kõrgeim tootlus madala riskitasemega – kuld

 1. Hehee kirjutab:

  Kuld käitub üha rohkem jälle kui raha ning mitte enam kui tooraine. Seda kinnitavad ka keskpangad, Hedge Fundid ning ülikoolid oma kullaostudega (Venetsueela, Kyle Bass, Texase Ülikool jms.). Erinevalt “paberist” rahast aga ei ole kulla väärtust võimalik keskpankade tegevusega vähendada. Seega see säilitabki oma ajaloolist positsiooni samaaegselt keskpankade tegevusega oma rahade odavdamise nimel. Tasub vaadata seda pilti:
  http://3.bp.blogspot.com/-IuM0f34Li7Q/TyEgq9FMlmI/AAAAAAAAOAE/jwxdyIL0R_o/s1600/Central%2BBank%2BBalance%2BSheets%2Bas%2B%2525of%2BGDP.png

 2. Sonny kirjutab:

  Küll sina oled alles tubli ja usin.

 3. Koopaorav kirjutab:

  Eestis pidi Armada Markets kullaga laskma kaubelda, et ei pea nagu füüsiliselt kangi ostma aga saad börsil kaubelda. Kas kellelgi on sellise kauplemise osas kogemusi mida jagada?

 4. Huhjah kirjutab:

  to Koopaorav

  Jah, admiral markets laseb tõesti kaubelda kulla ja hõbedaga näiteks.
  Väga riskantne tegevus, kindlasti on vaja ka võimendust (50, 100, 200 või 500), sest näiteks alla 50 untsi hõbedat korraga osta ei saa. Hõbe on volatiilne, seega on väga raske tabada “bottomit”. Võin öelda, et olen rohkem kaotanud kui võitnud väärismetallide shortimisega. Kui tahad pikaajaliselt investeerida ja suuri summasid, siis kindlasti on kuld või hõbe head valikud.. Kui sa suudad nii palju raha alla panna, et kauplemiskonto suudaks vastu pidada -20 või -25% langusi, siis ma täitsa soovitan.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>