Baltikumi aktsiaturud 2012. aastal

2012. aasta 10 kuud on olnud Balti riikide aktsiaturgudele soodsad, eeskätt Eestile, kus aktsiaturg on tõusnud aasta algusest 28% ning tootluse poolest kuulub maailma TOP kümnesse, edestades nii arenenud kui ka teiste arenevate, sealhulgas BRIC riikide, aktsiaturge. Allpool olevatel graafikutel on välja toodud põhiliste piirkondlike turgude 2011.aasta  ja 2012.aasta 10 kuu tootlused protsentides kohalikes valuutades ning Balti TOP 10 ettevõtte tootlused protsentides, oktoobrikuu lõpu seisuga.

Allikas: SEB Enskilda (Baltic), Bloomberg

Allikas: SEB Enskilda (Baltic)

Stabiilne makromajanduslik olukord Balti riikides, tugev eksport, kasvav sisetarbimine, oluliste Balti ettevõtete head majandustulemused ning valuutakõikumiste puudumine finantsturul – kõik need tegurid soodustavad turu stabiilset-mõõdukat kasvu. Balti riikide majandus, vaatamata sõltuvusele välisturgudest, on hetkel siiski vähem haavatav euroala, eriti Lõuna-Euroopa riikide, negatiivsetest efektide mõjudest ja probleemidest.

Eesti põhilisteks kaubanduspartneriteks käibe järgi on hetkel Rootsi, Soome ning Venemaa (need riigid moodustavad umbes 45% kogu ekspordist). Mainitud riikide majandus on stabiilsem võrreldes teiste Euroopa riikidega. Läti peamised kaubanduspartnerid on Balti riigid, Venemaa ja Saksamaa.  Leedu eksport on mitmekesisem, näiteks ekspordi kahanemine Lääne-Euroopasse on kompenseeritud ekspordi kasvuga Rootsi ja Venemaale. Praegu on selgelt näha Balti riikide poolt oma geograafilise asukoha arukat kasutamist ning kaubanduse arengut nii Lääne kui ka Idaga.

Vaatamata Eesti ja Leedu turgude suhteliselt tugevale kasvule 2012. aastal, ei paista nad fundamentaalselt ülehinnatud ja kallid ning on samas suurusjärgus teiste, eeskätt Saksamaa ja Poola turgudega. Ülalmainitud turgude keskmine P/E suhtarv on umbes 10-12. Selle näitaja osas paistavad Venemaa ja mõnede teiste arenevate Ida-Euroopa turud odavamad, kus hinna ja kasumi suhe on keskmiselt 6-8, kuid nendesse piirkondadesse investeerides tuleb arvestada kõrgema riskiga, samuti valuutakursside kõikumistega.

Veel üheks teguriks miks peamised Balti ettevõtted näivad investoritele atraktiivsetena, on dividenditulu (vt allolevat tabelit); Tallinna Vee dividenditootlus on umbes 10% ning Tallinna Kaubamaja näitaja on ca 5%, pakkudes head alternatiivi säästuhoiustele, säilitades raha ostujõu praeguses väga madalate intressimääradega tsüklis.

Allikas: SEB Enskilda (Baltic)

Balti ettevõtetesse saab investeerida nii otse, soetades soovitud aktsiad kui ka aktsiafondide kaudu.

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>