Euroopa pangad jätkavad laenutingimuste karmistamist

Värske Euroopa Keskpanga poolt läbiviidud laenuturu uurimuse kohaselt jätkasid Euroopa pangad laenutingimuste karmistamist ka käesoleva aasta esimeses kvartalis. Eelmise aasta neljanda kvartaliga võrreldes karmistati laenutingimusi siiski oluliselt vähem. Viimane on suuresti tingitud kommertspankade endi likviidsuspositsiooni paranemisest tänu Euroopa Keskpanga poolt läbiviidud laenuoperatsioonidele (LTRO) eelmise aasta lõpus.

Allikas: Royal Bank of Canada

Laenutingimuste jätkuvas karmistamises ei ole midagi üllatuslikku. Arvestades Euroopa pangandussektori ees seisvat vajadust finantsvõimendust vähendada, on selline käitumine olnud suuresti prognoositav. Küll aga oli mõneti üllatuslik laenu nõudluse poole vähenemine, seda nii ettevõtete kui ka majapidamiste poolselt. Euroalal tervikuna ja ka kõigis suuremates riikides eraldisseisvana on ettevõtete nõudlus laenude järele languses. Majapidamiste puhul on laenunõudluse jätkuvat kasvu näha vaid Saksamaa puhul, euroala tervikuna ja ülejäänud riigid kogevad eraisikute laenunõudluse tugevat langust.

Allikas: Royal Bank of Canada

Uurimuse kohaselt on ettevõtete laenunõudluse langus seotud peamiselt investeerimisplaanide külmutamise ja edasilükkamisega. Ebaselges (jätkuv võlakriis) ja nigela majanduskasvu väljavaatega keskkonnas ei ole ettevõtted kuigi agarad uusi investeeringuid laenurahaga finantseerima. Lisaks vähenes huvi ka ühinemiste ja ülevõtmiste ning laovarude ja käibekapitali finantseerimiseks kasutatavate laenude vastu.

Seega arvestades, et tänapäeval sõltub regiooni majandusaktiivsus paljuski dünaamikast laenuturul, võib ülaltoodut lugeda lähiajal euroala majanduskasvu pärssivaks. Eriti murettekitav on nõudluse poole hiljutine nõrkus.

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 kommentaari postitusele Euroopa pangad jätkavad laenutingimuste karmistamist

  1. Sonny kirjutab:

    Kas mitte liigne laenamine ja üleüldse laenamine ettevõtetele/indiviididele, kes poleks tohtinud laenu saada, ei viinud mitte hiljutise kriisini? Underlying majandus tuleks esmalt korda saada, küll kunagi tuleb ka majanduskasv järgi (loodetavasti senisest jätkusuutlikum). Iseasi, mida vananemise vastu ette võtta…

    • Märten Kress kirjutab:

      Päris nii lihtne see tänapäeva majanduskorraldust arvestades ei ole, et lõpetame laenamise (ja laenude refinantseerimise), teeme majanduse “korda” ning avame alles siis taas laenukraanid. Finantsvõimenduse vähendamine majandusruumis on üpris pikk ja tasapisi kulgev protsess, mille käigus laenukoormus küll keskmiselt väheneb, kuid laenuandmine kui selline ju ei peatu – väljastatakse nii uusi laene kui refinantseeritakse vanu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>