Finantsturgude reageering Jaapanis toimuvale

Vaieldamatult on viimastel päevadel üheks oluliseimaks sündmuseks olnud ja maailma ajalehtede esikaaned hõivanud Jaapanis toimuv. Nii ka finantsturgudel. Tänaseks kandus negatiivne meelsus selgelt ka kõigi teiste regioonide finantsturgudele ja languses on nii arenenud kui arenevate riikide aktsiaturud.

Allikas: Bloomberg

Veel eile olid finantsanalüütikute vaatluse all päris palju Jaapanis 1995. aastal toimunud Kobe maavärin ja sellele järgnenud Jaapani majanduse ning finantsturgude reageering. Maavärina järgselt langes Jaapani tööstustoodang kuises võrdluses ligikaudu 2,6%, samas oli järgnevate kuude tööstustoodangu kasv maavärinaeelsest ligikaudu kaks korda kõrgem.

chart of the day, japan industrial production 1995

Allikas: Clusterstock

1995. aastal Kobe maavärina reageeringuna langes Jaapani börsiindeks Nikkei 225 ligikaudu 5,5%, järgnevatel päevadel mõnevõrra taastus, kuid langes siiski järgneva viie kuu jooksul 24%.

Allikas: Scott Barber via FT Alphaville

Tänaseks on ülalmainitud võrdlus muutunud suuresti mõttetuks. Esmalt seetõttu, et maavärinast enam tekitas kahjustusi sellele järgnenud tsunami ja veelgi enam, nüüdseks on ilmnenud reaalne radiatsioonioht tuumaelektrijaamast. Seega on situatsioon juba iseenesest Kobe maavärinast märgatavalt erinev. Teiseks, finantsturud on maavärinajärgsetel päevadel reageerinud ägedamalt kui 1995. aastal.

chart of the day, nikkei after kobe, sendai earthquake, march 2011

Allikas: Clusterstock

Ainuüksi kahe päevaga on Tokyo börsiindeks Nikkei 225 kukkunud juba 16%, sellest tänane (teisipäevane) kukkumine oli 10,5%.

Allikas: Bloomberg

Vaadates Jaapani börsi tänast reageeringut näeme, et langus on laiapõhjaline ning langenud on kõigi sektorite aktsiad, kõige vähem kukkus tehnoloogiasektor.

Allikas: Bloomberg

Tänased suurimad kukkujad on ära toodud alljärgnevas tabelis.

Allikas: Bloomberg

Kuna Jaapani valitsus on lubanud käivitada laiaulatusliku riikliku taastamisprogrammi, suuresti küll laenuraha toel, siis analüütikud on juba aegsasti välja selgitanud riigid, kes võiksid olla suurimad potentsiaalsed võitjad Jaapani ülesehitusfaasis. Kandidaadiks number üks on selgelt Austraalia, kes varustab Jaapanit toormega (kivisüsi, rauamaak jms).

chart of the day, exports to japan

Allikas: Clusterstock

Analüütikute arvates Jaapani sisemajanduse kogutoodang käesoleva aasta teises kvartalis suure tõenäosusega langeb (ligikaudu 0,5%), põhjuseks eelkõige rohked elektrikatkestused. Edasine majanduskasv sõltub suuresti sellest, kui kiiresti suudab riik taastada infrastruktuuri ning lahendada energia tootmise küsimuse.

Allikas: Goldman Sachs

Praeguste hinnangute kohaselt on seniste purustuste ja kahjustuste väärtus ligikaudu 16 triljonit jeeni, 1995. aasta maavärina hinnangulised kahjud oli ca 10 triljonit jeeni. Siis suunas valitsus riigi infrastruktuuri taastamisse järgneva viie aasta jooksul üle 5 triljoni jeeni.

Lisaks riiklikule infrastruktuuri taastamise programmile on valitsus volitanud riigi keskpanka pakkuma piisavalt vajalikke vahendeid ja likviidsust eesmärgiga säilitada finantssüsteemi stabiilsus. Lisaks teatas keskpank, et suurendab märgatavalt finantsinstrumentide kokkuostuprogrammi. Programm hõlmab lisaks tavapärastele riigivõlakirjadele ja kommertspaberitele Jaapani puhul ka börsil kaubeldavate fondide osakuid (ETF-id) ja kinnisvarafondide osakuid (REIT-id).

Allikas: Goldman Sachs

Esialgu on Jaapanil peamiselt kaks probleemi, millega koheselt tegeleda. Esiteks tuumaelektrijaamades toimuva kontrolli alla saamine ja teiseks tekkinud energiapuudujäägi ning kütusevarude täiendamine.

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>