Jaapani jeen läbi ajaloo tugevaimatel tasemetel

Maavärina ja tsunamijärgne Jaapan jätkab finantsturgude üllatamist. Eilse õhtu vaieldamatult ootamatuim liikumine oli Jaapani jeeni tugevnemine teiste maailma valuutade suhtes. Napi 30 minutiga tugevnes jeen eile hilisõhtul ligikaudu 4%.

Allikas: ZeroHedge

Allikas: Bloomberg

Finantsturgudel viidatakse sellele sündmusele kui järjekordsele flash crash‘ile ja räägitakse jeeni carry trade‘i (laenamine madala intressimäära keskkonna valuutas ja sama raha hoiustamine kõrge intressitaseme keskonnaga valuutas) surmast. Suure tõenäosusega ootavad paljusid valuutakauplejaid täna ees ebameeldivad kõned pankadelt/maakleritelt, kus nõutakse täiendava tagatise kandmist niinimetatud tagatiskontodele. On ka spekuleeritud, et mõned suuremad finantsasutused võivad olla sunnitud kasutama keskpankade erakorralisi krediidiliine. Samuti võib paljusid jeeni carry trade‘is osalejaid ees oodata muude varade müük eesmärgiga genereerida piisavalt raha suurenenud tagatisnõude rahuldamiseks.

Teatavasti on carry trade‘i kauplejate meelisvaluutapaariks ühelt poolt võimalikult madala intressimääraga valuuta (Jaapani jeen) ja teisalt võimalikult kõrge intressikeskkonnaga riigi rahvusvaluuta (täna eelkõige Austraalia ja Uus-Meremaa dollar ning Lõuna-Aafrika rand). Seega valuutapaari Jaapani jeen/USA dollar liikumisest enam tugevnes jeen ülalnimetatud valuutade suhtes – kuni 5,5% poole tunni jooksul. Ka aasta algusest alates on jeen tugevnenud enim just nende valuutade, Austraalia ja Uus-Meremaa dollar, suhtes.

Allikas: Bloomberg

Vaadates jeeni liikumist pisut pikemas ajaloolises kontekstsi, on jeen USA dollari suhtes ajalooliselt kõige tugevamal tasemel. 1995. aasta Kobe maavärinajärgse jeeni reageeringuga võrreldes on praegune jeeni tugevnemine olnud kiirem ja toimunud vahetult peale katastroofi. Toona, 1995. aastal, tugevnes jeen eelkõige alles järgnevate nädalate-kuude jooksul, mil Jaapani kindlustusfirmad asusid oma reservides olevaid välisvaluutas denomineeritud varasid realiseerima suurendades seeläbi jeeni nõudlust.

Allikas: Bloomberg

Jaapani keskpank on oma varasemates sõnavõttudes ja aktsioonides (keskpanga interventsioonid valuutaturul) viimase poole aasta jooksul selgelt väljendanud, et Jaapani tolerants asub ligikaudu tasemel 79-80 jeeni dollari eest. Ööl vastu tänast jeen ka nõrgenes.

Allikas: Bloomberg

Keskpank on viimastel päevadel jätkanud lõdva rahapoliitika kursil pakkudes finantsasutustele täna hommikul kuni 5 triljoni jeeni suurust krediidiliini, on kuulda ka spekulatsioone keskpanga otsesest sekkumisest valuutaturule (interventsioon), kuid kinnitust leiavad need kuuldused vast alles nädala-paari perspektiivis, mil ilmub ametlik statistika.

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

3 kommentaari postitusele Jaapani jeen läbi ajaloo tugevaimatel tasemetel

 1. Roman Migunov kirjutab:

  Klassikalise carry trade‘i järgi paigutatakse raha tõesti kõrgema intressiga piirkondadesse nagu antud situatsioonis on Austraalia, Uus-Meremaa, L-A, kuid viimase aja kõrgema riskiga varaklasside tootlus on olnud niivõrd ahvatlev, et investorid on paratamatult suunanud carry rahad ka sinna. Viimased kvartalid ongi võimaldanud häid kasumeid ja kõrgem risk on end ära tasunud, kuid kui asjad lähevad hapuks FX turul ja algab carry trade positsioonide sulgemine, siis voolab veri tänavatele.
  Artiklis mainitud carry trade‘s osalejate varade müük on ilmselt käimas ja sellele viitab ka Saksa DAX indeksi ligi 10%-line ja S&P500 6% kukkumine ning ka toorainete futuuride tugev langus. (http://www.finviz.com/futures_performance.ashx?v=12) FX-turu trendid ja nihked on domineeriv jõud finantsturgudel ning aktsiaturul ei jää muud üle kui järel lohiseda. Siinkohal tekib küsimus, kas carry trade‘i osalejate varade müük on jõudmas lõpufaasi või toob carry trade’st tulenevate positsioonide likvideerimine kaasa veelgi massilisema riskivarade müügilaine ?!?

 2. Märten Kress kirjutab:

  Saksamaa ajakiri Spiegel Online on kokku pannud interaktiivsed enne/pärast stiilis satelliidipildid tsunamist kannatada saanud aladest. Kui enne võis purustuste mastaap olla visuaalselt raskestihoomatav, siis nende piltide abiga paljastub reaalsus tõeliselt: http://www.spiegel.de/flash/flash-25462.html

 3. Märten Kress kirjutab:
  ECB PRESS RELEASE
  18 March 2011 – Statement of G7 Finance Ministers and Central Bank Governors

  We, the G7 Finance Ministers and central bank governors, discussed the recent dramatic events in Japan and were briefed by our Japanese colleagues on the current situation and the economic and financial response put in place by the authorities.

  We express our solidarity with the Japanese people in these difficult times, our readiness to provide any needed cooperation and our confidence in the resilience of the Japanese economy and financial sector.

  In response to recent movements in the exchange rate of the yen associated with the tragic events in Japan, and at the request of the Japanese authorities, the authorities of the United States, the United Kingdom, Canada, and the European Central Bank will join with Japan, on 
18 March 2011, in concerted intervention in exchange markets. As we have long stated, excess volatility and disorderly movements in exchange rates have adverse implications for economic and financial stability. We will monitor exchange markets closely and will cooperate as appropriate.
  European Central Bank
  Directorate Communications
  Press and Information Division
  Kaiserstrasse 29, D-60311 Frankfurt am Main
  Tel.: +49 69 1344 7455, Fax: +49 69 1344 7404
  Internet: http://www.ecb.europa.eu

  Jeen nõrgenes interventsiooni tulemusena dollari suhtes ligikaudu 3%:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>