Keskpangad tagalat kindlustamas

Tänane kuue keskpangavaheline ühisaktsioon muudab välisvaluutas laenamise USA, Euroopa, Suurbritannia, Jaapani, Kanada ja Šveitsi kommertspankadele nende oma riigi keskpanga vahendusel odavamaks. Marginaali vähendati koguni poole võrra: ühelt protsendilt poolele protsendile. Samuti pikendati krediidiliinide planeeritud käigushoidmise aega. Senise lõpptähtaja (august 2012) asemel soovitakse krediidiliinid käigus hoida 2013. aasta veebruarini.

Väljakuulutatud krediidiliinide uuel hinnatasemel on ka mõningad huvitavad implikatsioonid. 5. detsembrist kehtima hakkava “hinnakirja” kohaselt on näiteks euroala kommertspankadel Euroopa Keskpanga vahendusel võimalik USA dollareid laenata odavamalt kui USA kommertspankadel USA Föderaalreservi käest, kirjutab investeerimispank JP Morgan analüütik Michael Feroli. Mõned analüütikud on arvamusel, et eeltoodud ebakõla tõttu võime peagi oodata diskontomäära (intressimäär, mida Föderaalreserv rakendab kommertspankadele hädaabilaenude andmisel) kärpimist vähemalt 0,25% võrra. Teised on aga seisukohal, et diskontomäära kärbet ei ole oodata, kuna USA kommertspangad nimetatud krediidiliini aktiivselt kasutamas ei ole ning likviidsusraskusi USA kohalikul pangandusturul ei ole.

Krediidiliini tähtaja pikendamisest ja hinna langetamisest on aga hoopis olulisem asjaolu, et kui seni kehtinud krediidiliinid olid kokku lepitud ja toimisid vaid ühte pidi (teised keskpangad said laenata dollareid), siis nüüd on sisse viidud ka kokkulepped teistpidisteks laenuvõimalusteks. Teisisõnu on nüüd võimalik USA kommertspankadel Föderaalreservi vahendusel võtta soodsaid laene eurodes. Arvestades mil määral USA kommertpangad on viimastel kuudel euros denomineeritud varasid müünud, siis kas USA pankadevahelisel turul võib olla euro (ja ka teiste välisvaluutade) likviidsuse kriis?

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>