Kreeka: uued hirmud ja järjekordne hinnalangus võlakirjades

Kreeka valitsuse lühiajaliste võlakirjade tulusus tähtajani on viimase nädala-paari jooksul kiirelt tõusnud, ligikaudu tasemeni 25%.

http://av.r.ftdata.co.uk/files/2011/04/Greece_2yr.png

Allikas: FT Alphaville

Pikaajaliste võlakirjade tulusused nõnda kardinaalset tõusu kogenud ei ole, 10-aastaste võlakirjade tulusus tähtajani on tõusnud 13%-lt ligikaudu 16,5% tasemeni. Võlakirjade hind on selle aja jooksul langenud vastavalt 12% ja 20%. Arvestades, et Kreeka on nüüdseks endale taganud kogu finantseerimisvajaduse katmise Euroopa Finantsstabiilsusfondi ja Rahvusvahelise Valuutafondi abipakettidega aastani 2013 on ülalkirjeldatud 2-aastaste võlakirjade nõnda suur hinnalangus küsimusi tekitav.

Vihjeid võimalike põhjuste kohta annab hiljuti Rahvusvahelise Kapitaliturgude Assotsiatsiooni  (International Capital Market Association) poolt euroala riikide valitsustele välja saadetud kiri, mis manitseb euroala riike käituma läbipaistvalt finantsturgudelt omaenda võlakirju tagasi ostes.

Allikas: FT Alphaville

Nimelt on ilmnenud, et eksisteerib riike, kes kasutades ära nominaalist oluliselt madalamat võlakirjade turuhinda on asunud võimaluste piires ilma avalikkust teavitamata oma võlakirju kokku ostma. Eile näiteks kinnitas Kreeka ametlikult oma võlakirjade tagasiostusid turult  sellel aastal kogusummas 2,3 miljardit eurot. ICMA ettekirjutus on siinkohal oluline märk sellest, et Kreeka, ja võimalik, et ka teised Euroopa ääreala riigid, tegutsevad avalikkuse eest siivasalt varjatud agenda alusel ning  võlakirjade kokkuostu tagamaad on ebaselged. Kreeka tegevus on mõnes mõttes arusaadav, sest hetkel on neil võimalik iseenda pikaajalisi võlakirju turult soetada kõigest 55% nominaalsest väärtusest ehk teisisõnu 45% allahindlusega.

ICMA-s on ülalkirjeldatud tegevus tekitanud küsitavusi peamiselt ühel konkreetsel põhjusel. Nimelt on juba mõnda aega ringlemas kuulujutud, sellest kirjutab ka Kreeka kohalik press, Kreeka soovist olemasolevate võlakirjade tähtaja pikendamise osas (debt rescheduling). Miks peaks Kreeka siis üldse võlakirju turult kokku ostma ja kuidas see kõik välja näeks?

Kreeka on ostnud turult kokku eelkõige pikaajalisi võlakirju ja osaliselt seeläbi suutnud luua olukorra, kus rohkem kui pool väljasolevatest võlakirjadest on alla 5-aastase tähtajaga, kirjutab FT Alphaville.

Allikas: FT Alphaville

Pikaajalised võlakirjad ostetakse, nagu eelpool mainitud, turult kokku 35-45% alla oma nominaalväärtuse. Mõelge milline sääst! Kokkuostude tulemusena on enamus allesjäänud võlakirjades lühiajalised võlakirjad. Järgmise sammuna “pakutakse” kõigile lühiajaliste võlakirja investoritele vahetustehingut, kus olemasolevad võlakirjad vahetatakse välja pikaajaliste võlakirjade vastu (maturity swap). Sellega pääseb Kreeka koheselt kohustusest lähiaastatel enamus oma võlga tagasi maksta ja teisalt on vähenenud võlakoormus, sest pikaajalisi võlakirju osteti eelnevalt tagasi. Ülalkirjeldatud skeemi võlu on see, et otsest finantskahju keegi ei kanna, sest võlakirja põhisumma (nominaali) vähendamist ei toimu. Ellu jääb nii väikeinvestor kui ka Euroopa pangandussektor kui enamuse Kreeka võlakirjade hoidja.

Ülaltoodus peitubki tõenäoliselt vastus, miks lühiajaliste Kreeka riigivõlakirjade tulusus viimastel nädalaltel nõnda agressiivselt tõusnud on. Nimelt on finantsturgude osalised hakkanud arvestama võimalusega, et mingil hetkel võidakse neid sundida vahetama oma 2-aastased võlakirjad 5-aastaste, 7-aastaste või hoopis 10-aastaste võlakirjade vastu. Kuidas iganes Euroopa ääreala riikide võlaprobleemid tulevikus lõpuks lahenevad, tuleks ülaltoodud stsenaariumit kui üht restruktureerimise võimalust kindlasti meeles hoida.

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>