Meretranspordi hinnad kuuga -50%

Rahvusvaheliste meretsi veetavate kaubasaadetiste transportimise hinda kajastav Baltic Dry Index (BDI) on käesoleva aasta vähem kui kuu ajaga langenud üle 50%. See on tekitanud majandusanalüütikutes ja finantsturu osalistes rohkelt segadust. Just seesama indeks on olnud paljude ökonomistide tööriistakastis üks parimaid abivahendeid rahvusvahelise kaubavahetusaktiivsuse tendentside mõõtmisel ja seeläbi globaalse majanduskasvu väljavaate kujundamisel. Ja nüüd siis langus ligikaudu 54% viimase kolme ja poole nädala jooksul.

Allikas: Bloomberg

Vaatamata tõsiasjale, et globaalne majandusaktiivsus on jahenemas, Hiina majanduskasv aeglustus IV kvartalis viimase kahe ja poole aasta madalaimale tasemele, Jaapani jooksevkonto langes värske statistika kohaselt miinusesse esimest korda alates 1980. aastast, võivad Baltic Dry Index’i languse taga makromajanduslike tegurite asemel olla hoopis mikroökonoomilised põhjused, kirjutab Business Insider.

Teisisõnu on suure tõenäosusega tegu laevandussektorisisese nõudluse ja pakkumise tasakaalu märkimisväärse muutusega. 2007-2008. aastal üha kiiremini kasvava rahvusvahelise kabavahetuse tõttu tekkis kaubavedudeks sobilike aluste osas suur defitsiit, mille tulemusena Baltic Dry Index’i väärtus ehk kaubavedude hind aasta-pooleteise jooksul pea kolmekordistus.

Allikas: Bloomberg

Sellise märkimisväärse hinnatõusu ja nõudluse kasvu tingimustes telliti rohkelt uusi aluseid.  Kuna kaubalaevade ehitamine võtab omajagu aega, siis paljud neist 2008-2009. aastal tellitud alustest on valmimas ja töösse tulemas alles praegu. Seega kogeme rahvusvaheliste merevedude teenuste turul pakkumisshokki, ja seda jaheneva globaalse majandusaktiivsuse tingimustes, mis viibki hinnad märkimisväärsesse langusesse.

Seega võib öelda, et valdav enamus Baltic Dry Index’i langusest on pigem seletatav muutustega konkreetse teenuse turul ja rahvusvahelise kaubanduse tardumist indeksi langus vast siiski ette ei kuuluta.

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>