Nädala graafik: Hiina otseinvesteeringud maailmas

Palju on räägitud Hiina välisvaluutareservide paigutustest eelkõige USA, aga ka teiste riikide, võlakirjadesse. Enamusele meist on teada, et Hiina on USA suurim väliskreeditor. Oluliselt vähem on kättesaadav kokkuvõtlik statistika Hiina otseinvesteeringute kohta maailma teistesse riikidesse. The Heritage Foundation on alates 2005. aastast jälginud,  kuhu suunas liigub Hiinast pärinev rahavool. Alljärgneval graafikul on kujutatud regioonid ja iga regiooni kolm viimase 6 aasta jooksul kõige rohkem Hiina välisinvesteeringuid saanud riiki.

Allikas: The Heritage Foundation

2010. aastal liikusid Hiina otseinvesteeringud peamiselt Brasiiliasse, Kanadasse, Argentiinasse ja Ecuadori. Majandussektorite lõikes on kõige enam raha suundunud energiasektorisse, millele järgnevad metallurgia ja finants.

Allikas: The Heritage Foundation

Ülaltoodud graafikul kajastatud investeeringud (veerus troubled), mille saajariigi regulaatorid on otseinvesteeringu selle lõppetappis siiski blokeerinud. Kui algusaastatel tuli enamus investeeringute tõkestamisi ette energiasektoris, siis viimastel aastatel on esikoha hõivanud metallurgiasektor.

Allikas: The Heritage Foundation

Põhjus, miks sihtriigid järjest enam Hiinast pärinevaid otseinvesteeringuid blokeerivad on peamiselt asjaolu, et ettevõtete taga on suuremal või vähemal määral alati Hiina riik. Teisisõnu ei ole tegu Lääne kultuuriruumile harjumuspäraste erasektori investeeringutega, vaid pigem nähakse Hiina rahapaigutuste taga esmalt riiklike ambitsioone ning kuna sageli on tegu investeeringutega strateegilistesse sektoritesse, siis näevad sihtriigid selles ohtu oma julgeolekule.

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Üks kommentaar postitusele Nädala graafik: Hiina otseinvesteeringud maailmas

  1. Sonny kirjutab:

    Suurepärane video MIT-lt, kus loengu peab Clyde V. Prestowitz Jr:

    The World Turned Upside Down: The Impact of the Return of India and China to their Historical Global Weight
    http://mitworld.mit.edu/video/358

    (See video on küll juba viis aastat vana, ent käsitletavad teemad on vahepealse ajaga veelgi aktuaalsemaks muutunud.)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>