Nädala graafik: Hõbe – parim kaitse inflatsiooni vastu

2011 aasta on olnud erakordselt hea väärismetallide investoritele. Kulla, plaatina, alumiiniumi futuuride tootlus on olnud hea, kuid tõeliselt silmapaistva ralliga on saanud hakkama hõbe, mis saavutas tänases hommikuses kauplemissessioonis ka kõigi aegade rekordhinna. Selle aasta hõbeda hinnatõus ulatub pea 59 protsendini ja 10 aasta perspektiivis on see koguni üle 1000%.  Graafik 1 kujutab hõbeda, kulla ja S&P 500 indeksi 10 aasta protsentuaalset muutust. Kui investor oleks paigutanud 100 USD hõbedasse, oleks investeeringu väärtus kasvanud tänaseks 1037 USD-ni. Sama summa investeerimine kulda oleks kasvanud 569 dollarini ja S&P 500 indeksisse kõigest 107,48 dollarini. Parimat kaitset inflatsiooni eest kolme instrumendi seast on pakkunud kahtlemata hõbe.  Paraboolsele kõverale sarnanev hinnatõus hõbedas on saanud olulist tuge USA Föderaalreservi kvantitatiivse lõdvendamise QE1 ja QE2 rakendamiselt. Hõbeda ja teiste väärismetallide hinnatõusu taga on mitmeid põhjusi; lühikest ülevaadet saab siit.

Graafik 1.

Allikas: Clusterstock

Tänase kauplemise ajal saavutas hõbeda spot-hind (hetkehind) 49,79 USD ja ületas 1980. aasta tipu 49,45 USD. Hõbeda futuurid liikusid 1980. aastal lausa 52,5 dollarini, mis on võimalik tänu futuuride maailmas valitsevale kontango (contango) olukorrale, kus kaugemate futuurilepingute hind on kõrgem kui spot-hind. 1980. aastast pärit rekordilise hõbeda hinna põhjustajateks peetakse vendasid Hunt‘e, kes väidetavalt teadlikult manipuleerisid turgu, hoides mingil hetkel üle poole olemasolevatest õigustest hõbeda futuurilepingutele. Vennad Hunt‘id akumuleerisid hõbedat 70-ndate algusest ja väidetavalt üritasid mõjutada väärismetalli pakkumise poolt, hoides enda käes suurt osa hõbedast ja luues selliselt pakkumise defitsiiti. Pakkumise märgatav vähenemine ja nõudluse kasv toovad kaasa kauba märgatava kallinemise. Sellise kallinemise efekti vennad Hunt‘id ka saavutasid ja tõusutsükli viimases vaatuses kerkis hõbeda hind 11 dollarilt 50-le kõigest viie kuuga (1979. sept. -1980. jaanuar).

Graafik 2. Hõbeda spot-hind kuude lõikes, 1972. a. – tänaseni, USD

See on kindlasti üks viis seletamaks anomaaliat 70-ndate hõbeda turul, kuid sündmusele saab läheneda ka teise nurga alt. Vennad Hunt‘id olid naftamagnaatidest miljardärid, kes nagu kõik suurinvestorid, olid huvitatud vara pikaajalisest säilitamisest ja otsisid oma kapitalile parimat tulumäära. Väärib mainimist, et hõbeda tõusutsüklile eelnevat perioodi iseloomustas kõrge inflatsioon, suured pöörded poliitika maastikul, stagneerunud majandus. Heitlikel ebastabiilsetel aegadel meeldib investoritele paigutada raha turvalistesse pelgupaikadesse nagu kuld, kuid 1973. a. oli USA kodanikel kulla omamine keelatud ja samuti oli kullaturg kergelt manipuleeritav valitsuse poolt. Seega otsustasid Hunt‘id investeerida füüsilisse hõbedasse säilitamaks oma perekonna vara väärtust ja esimesed ostutehingud tehti hinnaga 2 dollarit untsist. 70-ndate keskel hakkasid nad aga võtma positsioone futuurilepingutes ja kaasasid ka võimendust. Kui 1980. a. jaanuaris muudeti börsi regulatsioone ja tõsteti margin‘i  taset, põhjustades sellega positsioonide sulgemise paanikat, kus paljud investorid ei olnud võimelised kohustusi täitma – margin call efekt. Hunt‘ ide positsioonid füüsilises hõbedas olid kasumlikud ka pärast hõbeda krahhi, kuid futuurilepingute kahjumid osutusid kolossaalseks, ulatudes miljardi dollarini. Võiks öelda, et Hunt‘ide esialgne kavatsus säilitada vara  tõi sisse ahnuse elemendi kui hõbeda hind hakkas liikuma jõudsasti neile soodsas suunas ning liigne spekulatiivne kauplemine sai neile saatuslikuks – seda muidugi riikliku sekkumise abiga.

Õhku jääb ikkagi küsimus: kas nüüd, kui hõbeda hinnatõusu taga ei ole (arvatavasti)  manipuleerijaid, jätkavad hinnad püstloodis rallimist või leiab aset 80ndatele sarnane stsenaarium ?!

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>