Nädala graafik: nõudlus hõbemüntide järele üha kiirenemas

Hõbeda hind maailmaturul on viimase aasta-pooleteisega rohkem kui kahekordistunud. Eelmisel aastal tõusis hõbeda hind 83%, selle aasta hinnatõus ulatub pea 26 protsendini.

Kuigi ka kulla hind on viimastel aastatel kiiresti tõusnud, on hõbeda hinnatõus olnud veelgi kiirem, kirjutab Bloomberg. Nimelt tõusis täna hõbeda hind kulla suhtes kõrgeimale tasemele alates 1983. aastast. Untsi kulla eest on täna võimalik soetada ligikaudu 37,15 untsi hõbedat. Viimase 25 aasta jooksul on kullauntsi eest saanud keskmiselt 67 untsi hõbedat.

Hinnatõusu põhjendatakse paljude teguritega: globaalne majanduskasvu elavnemine ja seeläbi üldine toorainete nõudluse kasv, spekulantide aktiivne sisenemine hõbedafutuuride turule, finantskriisi keerises tekkinud hirm säästude turvalisuse osas, nüüd hirm kiireneva inflatsiooni ees ja püüd säilitada ostujõudu ning kaitsta end võimaliku kodumaise valuuta devalveerimise vastu, hõbe on niiöelda tavainimesele “odavam” osta kui kuld jne. Eks omajagu tõtt on vast neis kõigis.

Kas hõbeda hinnatõusu taga on peamiselt spekulandid (futuurituru osalised) või reaalne nõudlus, on suhteliselt ebaselge. Huvitav on aga see, et hõbemüntide läbimüük on viimasel 2-3 aastal eelneva paarikümne aastaga võrreldes mitmekordistunud ning vaatamata üha tõusvale hinnale, jätkab nõudlus hõbemüntide järele kasvu.

chart of the day, silver coins, march 2011

Allikas: Business Insider

Viimase viie aasta hõbeda hinnagraafik, dollarit untsist.

Allikas: Finviz

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>