Nädala graafik: Rekordilised kasumihoiatused Hong Kongi ettevõtetelt

Hiina majanduse pehme maandumine ja pettumust valmistav SKP kasvumäär ei ole tänasel päeval enam kellelegi uudiseks. Hiina majandustegevuse aeglustumine ja selle viimase kolme aasta aeglaseim kasv on avaldanud tugevat mõju selle regiooni ettevõtetele. Tänane graafik paneb need kaks aspekti perspektiivi.

Rekordarv Hong Kongi börsil noteeritud ettevõtteid prognoosib kasuminumbrite suurimat langust alates 2007 aastast (vt. graafiku ülemine paneel), kui vastavaid andmeid hakati esmakordselt maha salvestama. Alates käesoleva aasta juunist on Bloomberg’i kohaselt ligi 330 ettevõtet tulnud välja kasumihoiatusega. First Shanghai Securities’i peastrateeg Linus Yip väidab, et ettevõtete kolmanda kvartali kasumid tulevad ilmtingimata nõrgemad kui eelmise aasta samal perioodil ja nende kasvuväljavaade sõltub peamiselt sellest, mis sorti abipakette Hiina valitsus tulevikus käiku laseb. Graafiku alumine paneel võrdleb Hiina SKP-d põhivarasse tehtavate investeeringute mahuga, kust nähtub, et kaks näitajat on omavahel tugevas korrelatsioonis. Tegelikult on põhivara investeeringud oluline komponent Hiina majanduse kogutoodangus, moodustades 2011. aastal ligikaudu 49% SKP-st (Bloomberg’i andmed). Põhivara investeeringud, kuhu kuuluvad näiteks investeeringud tehastesse, kinnisvarasse, seadmetesse, kasvasid aasta esimesel poolel kõigest 20,4%, mis on madalaim kasvumäär alates 2001 aastast.

Graafik 1. Kasumihoiatused ja Hiina majanduskasv

Niisiis, Hiina ettevõtete kasumlikkus jätkab langustrendi ja mõne majandusharu lõikes see lausa intensiivistub. Samal ajal eksisteerib oht, et majanduse aeglustumine võtab suurema mastaabi kui Hiina valitsusaparaat seda planeeris. Majanduse edasine tulemuslik stimuleerimine on reaalsuses üsna piiratud, kuna intressimäärade ja pankade kohustuslike reservimäärade alandamine võib põhjustada inflatsioonilist survet, mis on sealse piirkonna suureks murede allikaks. Samuti ei saa alalõpmata loota poliitikale, mis keskendub valitsusepoolsetele investeeringutele ja pidevatele kulutustele taristu suunas – see võib mõnda aega hoida Hiina majanduskasvu stabiilsena, kuid ei tõsta üldist tootlikkust ja pidurdab eraettevõtluse arengut. Investeerimine madala tootlusega sfääridesse ei mõju kapitaliturgudele pikaajalises perspektiivis kunagi positiivselt. Suureks väljakutseks on ka läänemaailmale sarnase majapidamiste/tarbijate põhise majandusmudeli integreerimine (täiendavalt kasulikku Hiina majanduse ebaefektiivsustest siit). Lühidalt öeldes, taandub minu jaoks Hiina majandusmudeli rebalansseerimise vajadus laias laastus ühele aspektile – avalik sektor ei suuda allokeerida kapitali efektiivsemalt kui vabalt toimiv turg.

Tundub, et kõiki eespool käsitletud teemasid on finantsturg suutnud aduda ja diskonteerida kohalike väärtpaberite hindadesse. Tulemuseks on aktsiaturg, mis alates 2007 aasta tipust on kukkunud järjepidevalt ligi 66% ja seda riigis keskmise aastase majanduskasvuga üle 7%. Nagu eelmise aasta lõpupoole avaldatud arvamuses, nii ka praegu usun, et Shanghai aktsiaturgu tõmbab endiselt gravitatsioon, s.t. kaks alumist toetustaset, mis asuvad praegusest hinnatasemest vastavalt 20% ja 50% allpool.

Graafik 2. Shanghai aktsiaturu indeks, nädalane intervall

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud