Neljanda kvartali tulemuste ülevaade

Uus aasta on toonud aktsiainvestoritele erakordselt häid tootlusnumbreid. S&P 500 aktsiaindeks on aasta algusest tõusnud 7,4%, Euroopa Stoxx 600 12% ja Saksamaa indeks DAX 18%.  Tugeva tõusu taga on ootustele vastavad ettevõtete kvartalitulemused ja positiivne makromajanduslik statistika. Nüüd, kui ligi kaks kolmandikku S&P 500 ettevõttest on oma 2011 aasta neljanda kvartali tulemused raporteerinud, on paslik heita pilk numbritele.

Neljanda kvartali keskmine kasumikasv raporteerinud ettevõtete põhjal on 3,6%, mis jääb märgatavalt alla teise ja kolmanda kvartali kasvumääradele, mis on vastavalt 12,3% ja 14,9%. Eelmise kvartali tulemuste analüüs asub siin. Käimasoleva kvartali põhinäitajate ülevaade:

1) 200 ettevõtet 292-st ehk 68% üllatas prognoositust kõrgema kasumiga aktsia kohta (EPS),  29,8% valmistas pettumust

2) 55% ettevõtetest ületas müügitulude prognoose

3) keskmine kasumikasv on 3,6%  ja müügitulu kasv on 6,4% võrreldes eelmise aasta (2010) neljanda kvartaliga

Tabel 1. S&P 500 ettevõtete 4. kvartali tulemused (8 veebruari seisuga)

Erinevate finantsnäitajate kasvumäärad on 4. kvartalis küll jätkuvalt positiivsed,  kuid tuleb märkida nende kasvumäärade aeglustuvat tempot ja üldise üllatusmäära kahanemist. Kuigi praeguse aktsiaralli valguses ei tundu see tendents investoreid eriti kõigutavat, siis analüütikud on juba mitmeid kuid alandanud kasumite ootusi 2012 aastaks. Graafik 2 kajastab Morgan Stanley analüütikute kasumiootuste väljavaadet käesolevaks aastaks.

Graafik 2. USA ettevõtete kasumiootused 2012 aastaks

Allikas: Morgan Stanley

Keskmine konsensulik kasumiootus S&P 500 aktsiaindeksile selleks aastaks on mõnevõrra madalam kui Morgan Stanley prognoos – Bloomberg’i kohaselt (vt. tabel 3) on see 105,2 USD; võtan selle numbri järgneva arvutuse aluseks. Hetkel on S&P 500 ettevõtete oodatavakas kasumiks 2012. aastal ca 105,2 USD ja P/E kordajaks prognoositakse Bloomberg’i andmete järgi 12,8.  Korrutades läbi kasumi aktsia kohta (EPS) ja P/E suhtarvu saame teoreetilise väärtuse, kus S&P 500 võiks selliste prognooside täitumisel kaubelda: 105,2 $ (EPS) x 12,8 (P/E) = 1346. Hetkel on S&P 500 indeksi väärtuseks 1347 punkti ja seega võiks öelda, et see kaupleb oma õiglase väärtuse juures. Kolmanda kvartali tulemusi analüüsivas artiklis tõin ma välja ühe mõttekäigu:  “S&P 500 aktsiaindeksi jooksev kasum aktsia kohta (EPS) on 95 USD ja indeksi 1190 väärtuse juures on selle P/E suhtarv 12,5, mis jääb viimase paarikümne aasta keskmisele P/E arvule alla (ca 15). Peab ütlema, et teatud suhteline väärtus praeguse hinnataseme juures on täiesti olemas, ceteris paribus.” Enam ei saa ma öelda, et praegune hinnatase eriti atraktiivne oleks.

Graafik 3. S&P 500 ettevõtete majandustulemuste prognoosid, Bloomberg

Pidades silmas ülalolevaid rehkendusi ja jooksvat turuseisundit, on raske näha tõusutrendi sama tempokat jätkumist. Pigem võiks öelda, et aktsiaturu tõusumäär peaks oluliselt raugema ning seda enam, mida lähemale me  mitme aasta tipule jõuame, S&P 500 baasil 1366. Jääme ootama, mida näitavad ülejäänud S&P 500 ettevõtte tulemused.

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>