Nõrgad majandusnäitajad rõhuvad finantsturge

Aktsiaturgudel valitsev ebakindlus ja tuleviku majanduskonjunktuuri väljavaate halvenemine on tekitanud olukorra, kus müüjad on haaranud kontrolli enda kätte ja testivad ostunoteeringute langust ekstreemsete tasemeteni. Praeguse turuturbulentsi keskel on tunda puudust positiivsetest uudistest, prognoosidest. Lisaks globaalsetele võlaprobleemidele ja poliitilistele heitlustele, lisasid õli tulle ka sel nädalal ilmunud makronäitajad. Ettevõtluse kasvumäära mõõtev Philadelphia FED‘i uuring osutab selgelt vaadeldava regiooni tööstusaktiivsuse märkimisväärsele raugemisele – viimane näitaja langes tasemele “-30″, mis jäi oluliselt alla analüütikute ootustele “+2″. Vajab märkimist tõsiasi, et 2008. aasta majandussurutise põhjas oli see makronäitaja “-40″, mis maalib sünge pildi tööjõuturu edasisele arengule. Uuringusse kaasatud peamised indikaatorid näitavad selgeid halvenemise märke ja ligi kolmandik uuringus osalenuist plaanib juba sel suvel tootmisliinide täielikku sulgemist või tootmismahtude drastilist vähendamist. Täispika raportiga saab tutvuda siin

Graafik 1. Philadelphia FED Business Oulook Survey, juuli

Nõrkade numbritega suutis üllatada ka kinnisvara sektor – olemasolevate eluasemete  müüginumbrid (Existing Home Sales) tulid tugevalt alla ootuste, vähenedes eelmise kuuga võrreldes 3,7%. Ehituslubade väljastamist mõõtev indikaator (Building Permits) kahanes samuti eelneva kuu suhtes. Tegemist on paljude turuosaliste arvates ettevaatava indikaatoriga, mis näiteks hoiatas eelseisvatest probleemidest kinnisvara sektoris juba 2006. a. alguses. Praegu loeb sellest aga välja seda, et kinnisvara maastikul on täielik seisak ja elamispindade turu tervenemisest või jalgade allasaamisest on veel vara rääkida.

Graafik 2. Building Permits US (1980-2011 Aug)

Ülal käsitletud makronäitajad on andnud finantsturgudele selgeid juhiseid vähendada riskivarade osakaalu portfellides ja suunata vahendid turvalisematesse instrumentidesse. Halvenenud makropildi kõrval on etendanud tähtsat rolli ka tehnilise analüüsi rakendused ja  mõnede klassikaliste hinnamustrite avaldudes võimendus positsioonide  likvideerimise ulatus  veelgi enam. Mõni aeg tagasi juhtisime tähelepanu võimalikule pea ja õlad formatsiooni (H&S) kujunemisele S&P 500 aktsiaindeksi näitel. Antud formatsiooni kaelajoon (neckline – vt. graafik 3) ei pidanud ja hinnad sulgusid veenvalt sellest olulisest tasemest allpool. H&S mustri hinnasihiks kujunev hinnatase (ca 1130) saavutati vaid mõne kauplemispäeva möödudes. Madalamate hinnatasemete aktsepteerimine tehingumahtude pideval kasvamisel, on kindel märk turuosaliste sentimendi ja fundamentaalsest nõrgenemisest.

Tugevalt ülemüüdud tasemetelt oli tagasipõrge kerge tulema, kuid ka see jättis turu tehnilisse pilti oma jälje  ja avas ukse uuele võimalikule müügilainele. Nädal aega kestnud ralli võttis kuju, mida tehnilise analüüsi praktikud nimetavad “rising wedge” mustriks (kujutatud allajärgneval graafikul). Selle mustri toetustaseme murdumisel võib järgneva languse mastaap võrduda eelneva languse ulatusega, mis projitseeriks S&P 500 indeksile hinnasihiks keskeltläbi 1000 punkti. Graafikult on võimalik välja lugeda, et toetustase on murtud ja edasise languse risk järjekordselt tõusnud. Hetkel on tõepoolest raske eelmisele müügilainele sarnast kukkumist ette kujutada, kuid eelmise madalpunkti tasemeni liikumine ja selle ületamine võib kujuneda reaalsuseks pigem varem kui hiljem. Selline on siis praegune turu tehniline tõlgendus, vaatame, kuidas hääletab investorite kommuun.

Graafik 3. S&P 500 (SPX); ajavahemik – 5 kuud; intervall – 180 minutit

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>