Suurimad kauplemiskahjumid läbi aegade

Šveitsi investeerimispank UBS teatas täna 2 miljardi USA dollari suurusest erakorralise kahjumi ilmnemisest. Kahjumi põhjustas talle antud kauplemisõigusi ületanud ETF-i osakonna töötaja Kweku Adoboli. Kui reastada kõik teadaolevad kauplemiskahjumite juhud, kus töötaja on oma volitusi ületanud ja/või kahjum on tekkinud läbi pettuse, on täna avaldatud UBS’i kahjum pingereas 7. kohal.

Kõige suurem teadaolev kauplemispettuse juhtum on jätkuvalt aastast 2006 pärinev maagaasi futuurikauplemisega 6,5 miljardit USA dollarit kaotanud Brian Hunter’i/Amaranth Advisors’i juhtum. Teisel kohal on Malaisia panga Bank Negara peamiselt valuutakauplemisest tekkinud 6,2 miljardi dollari suurune kahjum aastatest 1992-1993. Sellele järgneb 2008. aastal Euroopa indeksfutuuridega 5,9 miljardit dollarit kaotanud Prantsusmaa panga Societe Generale kaupleja Jerome Kerviel’i juhtum.

Allikas: Here is the City

Nagu ülaltoodud tabelist näha, siis suurimad kahjumid ei ole tulnud ainult kõrge võimendusega instrumentidest nagu tuletisinstrumendid või turgudelt, kus tavapäraselt kõrge võimendusega kaubeldakse (valuutaturud). Nimekirjas on ka juhtumeid, kus alusvaraks on võlakirjad, sealhulgas näiteks USA riiklike diskontovõlakirjade kauplemisel valekasumeid panga arvutisüsteemidesse sisestanud ja sellega pea 400 miljardi dollarilise kahjumi tekitanud Joseph Jett’i ja Kidder, Peabody & Co juhtum.

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

*


Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>