VIX @ 15 – kas korrektsioon tulekul?

USA aktsiaindeksi S&P 500 oodatavat volatiilsust kajastav VIX indeks langes nädala alul allapoole 15 punkti taset. Veelgi enam, S&P 500 realiseerunud ehk tegelik volatiilsus on viimastel kuudel olnud isegi allpool 10% taset. Lihtsustatult tähendab ülaltoodu, et aktsiaturu hinnaliikumiste kõikumise ulatus aasta baasil mõõdetuna (standardhälve) on vahemikus 10-15%. Ajalooline keskmine on USA aktsiaturu puhul 20% kandis.

Finantsturgude osalised jälgivad arenguid turu volatiilsuses ja eelkõige VIX indeksis suhteliselt pingsalt. Sageli on just VIX indeks üks turule sisenemise või sealt väljumise otsust teha aitavatest indikaatoritest. Reegel on lihtne: kaalu ostmist siis kui turul on paanika ehk VIX indeks on kõrge ja müümist siis kui VIX on langenud väga madalatele tasemetele. Nagu eelpool mainitud tundub VIX tasemel 15 ajaloolise keskmisega kõrvutades suhteliselt madal. Sellest ei tasu end siiski eksitada lasta ja koheselt VIX-i tõusule ja aktsiaturgude langusele panustama tõtata.

Hiljuti kirjutas samal teemal ka Raivo Sormunen Äripäevas – tõi välja VIX-i tõusule panustamist võimaldava börsil kaubeldava fondi VXX ja samas hoiatas võimaluse eest, et juhul kui VIX kuu-kahe jooksul tõusule ei pöördu (aktsiaturud korrektsiooni ei koge), kannatab VXX-i hind päris korralikult. Tõsi ta on. Ilmestamaks, et ajaloos on rohkelt näiteid, mil VIX indeks on püsinud allpool 15 punkti taset pikka aega ja aktsiaturg on jätkanud aiva ülespoole rühkimist, piisab kui heita pilk alltoodud graafikule.

Allikas: Bespoke Invest

Graafikul rohelisena tähistatud ajavahemikel oli VIX indeks allpool 15 punkti taset, must joon kajastab USA aktsiaindeksi S&P 500 hinnaliikumist.

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud